Miesiąc siły portfeli indeksowych na polskiej giełdzie

Większość uczestników funduszy akcji, szczególnie polskich, zaliczyła maj do udanych. Co jednak ciekawe, najlepiej tym razem wypadły portfele o charakterze pasywnym.

Publikacja: 09.06.2021 05:20

Miesiąc siły portfeli indeksowych na polskiej giełdzie

Foto: Adobestock

Maj był miesiącem zdecydowanego odreagowania funduszy surowców (metali szlachetnych) oraz akcji, szczególnie polskich spółek.

Miesiąc funduszy indeksowych

Takiego rozwoju sytuacji na rynkach jak w maju jeszcze kilka miesięcy temu życzyło sobie wielu analityków i zarządzających. Krajowy rynek był jednym z najsilniejszych, zdecydowanie bijąc na głowę giełdy zachodnie. Taki obraz rynku należy jednak do rzadkości, dlatego trzeba być ostrożnym z nadmiernym optymizmem.

Co ciekawe, na czoło grupy funduszy akcji szerokiego polskiego rynku wysunęły się portfele indeksowe. Numerem jeden okazał się NN Indeks Odpowiedzialnego Inwestowania z wynikiem 10,2 proc. To największy fundusz indeksowy w Polsce, liczący 1,6 mld zł aktywów. Jak podpowiada nazwa, jego celem jest replikacja WIG-ESG, który grupuje spółki z WIG20 i mWIG40. Wagi poszczególnych emitentów zależą od ocen pod względem kryteriów ESG.

Za nim plasował się Beta ETF WIG20TR Portfelowy FIZ z 9,7-proc. stopą zwrotu, czyli także fundusz pasywny, odzwierciedlający WIG20 powiększony o dywidendy. Trzecie miejsce zajął PKO Akcji Rynku Polskiego i jest to również fundusz indeksowy, dla którego benchmarkiem jest w 75 proc. WIG20 oraz w 25 proc. mWIG40.

Fundusze indeksowe były także najsilniejsze w grupie małych i średnich spółek. Tu także dostępny jest produkt Beta Securities, który wypracował w maju 9,7 proc. zysku. Za nim pojawił się Ipopema m-Indeks z 9,6-proc. zyskiem.

GG Parkiet

Fundusze szerokiego polskiego rynku wypracowały w zeszłym miesiącu przeciętnie 6,7 proc., co daje blisko 17 proc. od początku roku. Strategie małych i średnich spółek od stycznia zyskały przeciętnie o niecałe 4 pkt proc. więcej, jednak w maju ich średni wynik sięgnął 5,1 proc. Obie kategorie znalazły się odpowiednio na drugim i trzecim miejscu miesięcznego zestawienia według serwisu analizy.pl.

Bardzo dobrze wypadły także fundusze rynków wschodzących, które średnio urosły o 5 proc. Był to również udany miesiąc funduszy mieszanych dzięki dobremu zachowaniu akcji.

Straty z obligacji rosną

Najmocniejsze były zaś fundusze metali szlachetnych dzięki kontynuacji odreagowania kruszców, a wśród nich PKO Akcji Rynku Złota. Warto jednak zauważyć, że złoto dotarło dopiero w okolice poziomów z początku roku, co widać także w wynikach za ten okres – średnia stopa zwrotu funduszy nie przekracza 2 proc. Część ekspertów sugeruje, że inwestorzy pomału przypominają sobie o złocie jako zabezpieczeniu przed inflacją, która ostatnio jest wyższa od prognoz. Czynnik ten powodował w maju wyprzedaż papierów skarbowych na krajowym rynku, przez co większość funduszy dłużnych znów nie ma za sobą dobrego miesiąca. Tym razem jednak straty były już całkiem poważne. Każda z pięciu głównych kategorii polskich funduszy dłużnych zanotowała ujemne średnie wyniki w maju. Najgorzej wypadły fundusze papierów skarbowych długoterminowych, które mocniej odczuwają zwyżki rentowności obligacji, a przeciętny wynik to 0,6 proc. pod kreską. Niestety aż 0,5 proc. średniej straty zanotowały strategie celujące w papiery o krótszym okresie zapadalności, które dotąd wykazywały sporą odporność. Drugi z rzędu słaby miesiąc sprawił, że grupa ta od początku roku liczy średnio 0,4 proc. spadków.

Straty przyniosły także fundusze obligacji zagranicznych, gdzie średni wynik znalazł się aż 1,8 proc. pod kreską.

Kolejny miesiąc przyniósł dalsze zwyżki na giełdach oraz przecenę obligacji skarbowych

Ryzyko korekty jest, ale perspektywy są dobre

Tomasz Karsznia, dyrektor zarządzający portfelami akcji, MetLife TFI

Na bardzo dobre wyniki MetLife Akcji (9,5 proc. w maju) złożyło się kilka czynników. Od kilku kwartałów nasze nastawienie do polskiego rynku akcji pozostaje pozytywne, co przekłada się na wysoką, oscylującą w okolicach 100 proc., alokację funduszu w akcjach z GPW. W maju szczególnie dobrze na tle innych indeksów, również zagranicznych, wypadł WIG20. Zgodnie z polityką inwestycyjną spółki z tego indeksu stanowią trzon portfela, który uzupełniamy akcjami MiŚS. W ostatnim czasie postawiliśmy w dużej mierze na sektory value oraz cykliczne (np. banki, rafinerie, handel), które dobrze wpisują się w trend rosnącej inflacji, czy poprawiające się dzięki znoszeniu obostrzeń pandemicznych nastroje konsumentów i przedsiębiorstw. O ile skala i tempo dotychczasowych wzrostów mogą budzić obawy o korektę, to uważamy, że średnioterminowe perspektywy dla rynków akcji pozostają sprzyjające. Programy fiskalne, luźna polityka monetarna, napływy do funduszy będą jeszcze przez dłuższy czas wspierały odbudowę koniunktury gospodarczej i zysków spółek. PAAN

Obecne trendy powinny się utrzymać w czerwcu

Sebastian Liński, zarządzający oraz dyrektor akcji zagranicznych, Uniqa TFI

Uniqa Akcji Małych i Średnich Spółek (8,8 proc.) wyróżnia się swoją strategią i składem na tle funduszy z grupy polskich małych i średnich spółek. Większość rozwiązań konkurencyjnych koncentruje się na najmniejszych spółkach i w ich skład wchodzą głównie firmy z sWIG80 i mniejsze. Nasze rozwiązanie skupia się na indeksie średnich spółek, co pozwala zachować istotnie większą płynność portfela i bardziej elastyczne podejście do znajdujących się w nim pozycji. Do pozytywnego wyniku przyczyniły się aktywne pozycje w takich sektorach, jak deweloperzy mieszkaniowi, dystrybutorzy (IT, części samochodowych), sprzedaż detaliczna oraz cykliczne spółki przemysłowe. Sektory te korzystają na otwieraniu gospodarek i powrocie aktywności do poziomów sprzed nadejścia pandemii. W czerwcu oczekujemy utrzymania ostatnich trendów rynkowych. Postępujące szczepienia będą przyczyniać się do dalszego otwierania gospodarek i odżywania tych sektorów, które w zeszłym roku były na skutek lockdownu najbardziej poszkodowane. PAAN

Wysokie zwyżki wyników nie powinny dziwić

Tomasz Piotrowski, zarządzający, Skarbiec TFI

Maj przyniósł kontynuację trendów obserwowanych na rynkach akcji w poprzednich miesiącach. Kluczowym z punktu widzenia zarządzania portfelem akcji o charakterze selekcyjnym był oczywiście kończący się sezon wyników za I kwartał oraz oczekiwania spółek na II kwartał. W tym momencie należy przypomnieć, że mamy do czynienia z bardzo specyficznym czasem, porównywalnym w swojej charakterystyce do tego, co obserwowaliśmy pod koniec 2009 r. po kryzysie finansowym z lat 2007–2008. Wpływ zamknięcia de facto całych gospodarek w połowie I i II kwartału ubiegłego roku miał jeszcze istotniejszy wpływ na rzeczywistość ekonomiczną niż to, z czym mieliśmy do czynienia przeszło dziesięć lat temu. Dlatego teraz nie dziwią taka a nie inna dynamika wyników finansowych. W Skarbiec Value (2,4 proc.) nie zmieniamy swojego podejścia. Podstawą polityki inwestycyjnej jest rosnący całkowity dochód dla akcjonariuszy. Poprawiająca się sytuacja w realnej sferze gospodarki światowej wzmacnia pozycję biznesową przedsiębiorstw będących w naszym spektrum zainteresowania. PAAN

Trudno oczekiwać dziś spadku rentowności

Grzegorz Dobek, zarządzający, BNP Paribas TFI

Po marazmie w marcu i kwietniu od kilku tygodniu na rynkach obligacji panuje dosyć duża zmienność, a na takim rynku ważny jest timing. Pod koniec kwietnia w ramach BNP Paribas Obligacji (0,14 proc.)

skorzystaliśmy z wysokich cen, po jakich NBP zrobił odkup obligacji skarbowych. Z tak mocno skróconym portfelem dosyć komfortowo weszliśmy w maj, aby w połowie miesiąca skorzystać z przeceny po wysokich odczytach inflacyjnych. Do wyniku pozytywnie przyczyniły się także inwestycje zagraniczne, skorzystaliśmy m.in. na przecenie włoskiego długu, która również trwała do połowy maja, poprzez krótką pozycję na kontraktach terminowych. Co w kolejnych tygodniach? Z jednej strony w cenach jest już sporo, obecnie rynek wycenia podwyżki głównej stopy NBP aż o 0,75 proc. w perspektywie roku, a z drugiej strony ciągle nie widać hamowania presji inflacji. W takiej sytuacji trudno spodziewać się jakiegoś silnego spadku rentowności i większa aktywność jest wskazana. PAAN

Fundusze inwestycyjne
Bardzo blisko przesilenia na rynku obligacji skarbowych
Fundusze inwestycyjne
Zryw kupujących złoto nie potrwał długo
Fundusze inwestycyjne
Fundusze na dużych zakupach
Fundusze inwestycyjne
Debiut funduszu nieruchomości
Fundusze inwestycyjne
Fundusz globalnych nieruchomości od dziś na GPW
Fundusze inwestycyjne
Była moda na zagranicę, będzie moda na Polskę