REKLAMA
REKLAMA

Fundusze inwestycyjne TFI

Altus TFI: Kolejne towarzystwo przechodzi do historii

KNF podjęła podobną decyzję jak w przypadku Lartiq TFI oraz Saturna TFI, co oznacza kres działalności towarzystwa.
Foto: Fotolia

Po ponad 1,5 roku, od informacji o wszczęciu postępowania administracyjnego wobec Altusa TFI, związanego ze współpracą TFI z GetBackiem, KNF poinformowała o nałożeniu kar finansowych oraz administracyjnej, która skutkuje natychmiastowym zakończeniem działalności towarzystwa.

Altus TFI dostał od KNF dwie kary finansowe – 5 mln zł za zarządzanie „w sposób nierzetelny i nieprofesjonalny, niezapewniający zachowania należytej staranności i niezgodny z zasadami uczciwego obrotu, a także nieuwzględniający najlepiej pojętego interesu funduszy oraz uczestników funduszy oraz w sposób niezapewniający stabilności i bezpieczeństwa rynku finansowego" oraz nieprawidłowy nadzór nad serwiserem funduszy wierzytelności, tj. GetBackiem. Dodatkowe 2 mln zł kary Altus TFI otrzymał za błędy w zakresie wyceny aktywów funduszy. Przede wszystkim jednak KNF zdecydowała o cofnięciu Altusowi zgody na wykonywanie działalności przez TFI w związku z rażącymi naruszeniami przepisów, co oznacza, że fundusze przeszły pod „zarządzanie" depozytariuszy. Spółka szybko odniosła się do decyzji KNF. „Altus TFI informuje, iż kwestionuje zasadność zarzutów stawianych przez KNF i będzie podejmował właściwe środki odwoławcze od decyzji KNF" – zapowiedziano. Altus oczywiście liczył się z ryzykiem takich konsekwencji i zdołał przenieść większość funduszy do Rockbridge TFI, które należy do tej samej grupy kapitałowej.

Artykuł dostępny tylko dla e-prenumeratorów "Parkietu"
Oferta specjalna: Odbierz 50% rabatu na dostęp do parkiet.com
    Odbierz 50% rabatu na dostęp do parkiet.com
  • nie zawiera wydania elektronicznego „Parkietu” i dodatków dla prenumeratorów.
  • nie zawiera: Aplikacji na smartfon i tablet
Kup teraz

Powiązane artykuły

REKLAMA
REKLAMA

© Licencja na publikację

© ℗ Wszystkie prawa zastrzeżone
Źródło: PARKIET

×

Żadna część jak i całość utworów zawartych w dzienniku nie może być powielana i rozpowszechniana lub dalej rozpowszechniana w jakiejkolwiek formie i w jakikolwiek sposób (w tym także elektroniczny lub mechaniczny lub inny albo na wszelkich polach eksploatacji) włącznie z kopiowaniem, szeroko pojętę digitalizację, fotokopiowaniem lub kopiowaniem, w tym także zamieszczaniem w Internecie - bez pisemnej zgody Gremi Media SA. Jakiekolwiek użycie lub wykorzystanie utworów w całości lub w części bez zgody Gremi Media SA lub autorów z naruszeniem prawa jest zabronione pod groźbą kary i może być ścigane prawnie.

Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami "Regulaminu korzystania z artykułów prasowych" [Poprzednia wersja obowiązująca do 30.01.2017]. Formularz zamówienia można pobrać na stronie www.rp.pl/licencja.


REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA