REKLAMA
REKLAMA

Fundusze inwestycyjne TFI

Altus TFI: Quercus chce skupu

W ostatnich dniach obserwujemy dużą zmienność notowań Quercusa TFI i Altusa TFI.
Foto: Fotorzepa, Robert Gardziński

Od początku roku akcje obu firm wzrosły między 35 a 40 proc. Jednak w czwartek po południu walory Altusa zniżkowały o ponad 11 proc., a Qurcusa o blisko 3 proc. Analitycy wskazują, że klimat wokół mniejszych TFI poprawia się w związku z lepszą sytuacją wokół polskich małych i średnich spółek, co oczywiście będzie miało wpływ na stopy zwrotu funduszy, a następnie m.in. wysokość opłat zmiennych, czyli za wyniki. Okazało się także, że Quercus TFI, który jest jednym z głównych akcjonariuszy Altusa TFI, znów liczy, że towarzystwo przeznaczy środki na skup akcji własnych. Jak podaje Altus, fundusze Quercusa, posiadające łącznie 5,88 proc. kapitału zakładowego Altusa, żądają zwołania nadzwyczajnego walnego zgromadzenia akcjonariuszy Altusa, którzy mają zagłosować nad uchwałą upoważniającą zarząd do przeprowadzenia skupu akcji własnych. Zgodnie z projektem uchwały akcjonariusze mieliby upoważnić zarząd Altusa TFI do nabycia do 19 marca 2020 r. nie więcej niż 4 483 000 akcji własnych w celu umorzenia po 8 zł za sztukę. Środki mają pochodzić z kapitału rezerwowego, utworzonego z zysku za 2019 r.

Podobną próbę Quercus TFI podjął latem ubiegłego roku. Wówczas jednak akcjonariusze nie przystali na skup. Przeciw był m.in. zarząd Altusa, który przekonywał, że towarzystwo nie spełnia kryterium odpowiedniej oceny BION, określonej w pkt IV stanowiska KNF w sprawie polityki dywidendowej, która pozwalałaby na wypłatę zysku za 2018 r. paan

Artykuł dostępny tylko dla e-prenumeratorów "Parkietu"
Oferta specjalna: Odbierz 50% rabatu na dostęp do parkiet.com
    Odbierz 50% rabatu na dostęp do parkiet.com
  • nie zawiera wydania elektronicznego „Parkietu” i dodatków dla prenumeratorów.
  • nie zawiera: Aplikacji na smartfon i tablet
Kup teraz

Powiązane artykuły

REKLAMA
REKLAMA

© Licencja na publikację

© ℗ Wszystkie prawa zastrzeżone
Źródło: PARKIET

×

Żadna część jak i całość utworów zawartych w dzienniku nie może być powielana i rozpowszechniana lub dalej rozpowszechniana w jakiejkolwiek formie i w jakikolwiek sposób (w tym także elektroniczny lub mechaniczny lub inny albo na wszelkich polach eksploatacji) włącznie z kopiowaniem, szeroko pojętę digitalizację, fotokopiowaniem lub kopiowaniem, w tym także zamieszczaniem w Internecie - bez pisemnej zgody Gremi Media SA. Jakiekolwiek użycie lub wykorzystanie utworów w całości lub w części bez zgody Gremi Media SA lub autorów z naruszeniem prawa jest zabronione pod groźbą kary i może być ścigane prawnie.

Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami "Regulaminu korzystania z artykułów prasowych" [Poprzednia wersja obowiązująca do 30.01.2017]. Formularz zamówienia można pobrać na stronie www.rp.pl/licencja.


REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA