Fundusze inwestycyjne TFI

Kilka funduszy zaczęło nowy rok na tarczy

Obawy o szybsze tempo zacieśniania polityki monetarnej przez Fed przyniosły wyprzedaż mniejszych firm technologicznych.
Foto: Adobestock

Początek stycznia przynosi kontynuację wyprzedaży na rynku obligacji. Jednak nie tylko ta część rynku przynosi inwestorom zawód – kilka funduszy akcji jest aż kilkanaście procent pod kreską.

Noworoczny handel po świątecznej przerwie dopiero się rozkręca, jednak największe widmo z poprzedniego roku znów straszy. Chodzi oczywiście o kontynuację przeceny papierów skarbowych i zwyżki oprocentowania dziesięciolatek powyżej 4 proc., co nie sprzyja funduszom dłużnym. Niestety, to niejedyny powód do zmartwień, bo także niektóre fundusze akcji zachowują się na początku roku fatalnie. Chodzi przede wszystkim o część funduszy akcji globalnych rynków rozwiniętych. Jednym z nich jest Skarbiec Spółek Wzrostowych, który zgodnie z wyceną na 5 stycznia był aż 15,9 proc. pod kreską, licząc od początku roku. Oznacza to cofnięcie wyceny jednostek do maja 2021 r. Caspar Globalny (wycena z 7 stycznia) był 9,5 proc. na minusie, a Ipopema Globalnych Megatrendów (5 stycznia) 8,3 proc. pod kreską. Skąd takie spadki? Eksperci zwracają głównie uwagę na Fed. Michał Cichosz, zarządzający Skarbca TFI, ocenia, że sama końcówka 2021 i początek 2022 zostały wyjątkowo zdominowane przez jastrzębie wypowiedzi Fedu, co w połączeniu z obawami odnośnie do rozprzestrzeniania się kolejnej mutacji koronawirusa oraz rekordowych odczytów inflacyjnych na świecie posłużyło do kolejnej rotacji w kierunku nisko wycenionych, cyklicznych oraz największych blue chips na światowych rynkach.

Artykuł dostępny tylko dla e-prenumeratorów "Parkietu"
Oferta promocyjna: dostęp do treści parkiet.com już od 9,90 zł za pierwszy miesiąc!

    Uzyskaj pełen dostęp do ekskluzywnych materiałów publikowanych wyłącznie na parkiet.com: opinii, komentarzy i analiz.

    Dostęp do treści parkiet.com - pakiet podstawowy nie zawiera wydania elektronicznego „Parkietu”, archiwum tekstów, aplikacji mobilnej, dodatków dla prenumeratorów.

Kup teraz

Powiązane artykuły

© Licencja na publikację

© ℗ Wszystkie prawa zastrzeżone
Źródło: PARKIET

×

Żadna część jak i całość utworów zawartych w dzienniku nie może być powielana i rozpowszechniana lub dalej rozpowszechniana w jakiejkolwiek formie i w jakikolwiek sposób (w tym także elektroniczny lub mechaniczny lub inny albo na wszelkich polach eksploatacji) włącznie z kopiowaniem, szeroko pojętę digitalizację, fotokopiowaniem lub kopiowaniem, w tym także zamieszczaniem w Internecie - bez pisemnej zgody Gremi Media SA. Jakiekolwiek użycie lub wykorzystanie utworów w całości lub w części bez zgody Gremi Media SA lub autorów z naruszeniem prawa jest zabronione pod groźbą kary i może być ścigane prawnie.

Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami "Regulaminu korzystania z artykułów prasowych" [Poprzednia wersja obowiązująca do 30.01.2017]. Formularz zamówienia można pobrać na stronie www.rp.pl/licencja.


REKLAMA: automatycznie wyświetlimy artykuł za 15 sekund.