Zyskaj pełen dostęp do analiz, raportów i komentarzy na Parkiet.com
Pierwszą reakcją była wyraźna przecena złota, jednak już w drugiej części dnia z przeceny tej zostało tylko wspomnienie. Kruszec odrobił straty i zaczął wychodzić na plus. Tym samym ważne poziomy techniczne na tym rynku zostały utrzymane. – Kluczowe wsparcie to w dalszym ciągu obszar między 1850 a 1835 dolarów za uncję, natomiast do przyciągnięcia dalszych nabywców niezbędne jest wybicie powyżej 1970 dolarów za uncję – wskazują analitycy Saxo Banku. W poniedziałek cena minimalna wypadła w okolicach 1865 USD. W drugiej połowie dnia za uncję złota trzeba było jednak już płacić 1890 USD. Na razie więc na tym rynku mamy do czynienia z trendem bocznym. Nie brakuje jednak głosów, że złoto szybciej czy później powróci jednak do zwyżek. Sprzyjać temu ma też sytuacja fundamentalna. – Naszym zdaniem szczepionka przyczyni się do poprawy prognozy na 2021 r., jednak w perspektywie krótkoterminowej politycy i banki centralne najprawdopodobniej zaczną panikować w miarę dalszego wzrostu liczby zachorowań. Podkreśliło to trzech członków najważniejszych światowych banków centralnych, ostrzegając, że sama perspektywa wprowadzenia na rynek szczepionki nie wystarczy do rozwiązania spowodowanych pandemią problemów gospodarczych. W sytuacji, gdy świat jest o krok od naukowego przełomu na froncie szczepionki, dodatkowe bodźce mogą podwyższyć oczekiwania inflacyjne w przyszłym roku – wskazują analitycy Saxo Banku. Złoto ma być najlepszą obroną przed rosnącą inflacją. PRT
Zyskaj pełen dostęp do analiz, raportów i komentarzy na Parkiet.com
Czerwiec okazał się udanym miesiącem dla byków na rynku miedzi. Cena surowca na giełdzie w Chicago zyskała bowiem ok. 9 proc., a w poniedziałek znów znalazła się ona powyżej poziomu 5 USD za funt. Na giełdzie w Londynie wzrost ten wyniósł ok. 5 proc., przez co notowania zbliżyły się do okrągłego poziomu 10 tys. USD za tonę.
Amerykańska waluta, po chwilowym umocnieniu z końca ubiegłego tygodnia, wróciła do dalszej deprecjacji. W tym tygodniu oczy inwestorów będą zwrócone przede wszystkim na Rezerwę Federalną. Jej retoryka może przesądzić o dalszym ruchu zielonego.
Notowania srebra w ostatnich tygodniach wyraźnie ruszyły na północ. Zdaniem analityków może być to jednak dopiero początek mocniejszych wzrostów na tym rynku. Srebro ma bowiem co nadrabiać, chociażby w stosunku do złota.
O około 3,5 proc. rosły w poniedziałkowe przedpołudnie ceny platyny. Tym samym potwierdzona została ostatnia siła kupujących na tym rynku. Tylko bowiem w ciągu tygodnia cena platyny wzrosła o około 13 proc., a w ciągu miesiąca o 20 proc. Efekt? W poniedziałek kurs przebił 1200 USD za uncję, osiągając poziom najwyższy od czterech lat.
O ile rano faktycznie można było zobaczyć reakcję złotego na wybory prezydenckie, tak w drugiej części dnia sytuacja została opanowana. Eksperci wskazują jednak, że wątek prezydencki wcale nie musi zostać całkowicie zepchnięty na bok.
Bazowe scenariusze analityków zakładają kontynuację słabości amerykańskiego dolara i rosnącego w siłę złotego i to mimo że kurs pary USD/PLN jest obecnie w okolicach najniższego poziomu od około czterech lat.