Finanse

Zmiany w akcjonariacie Pekao i Asseco Poland. Roszady wpłyną na free float

Zmiany w akcjonariacie Pekao i Asseco Poland wpłyną na udział i wartość akcji w wolnym obrocie, co może się przełożyć na roszady w indeksach i zmianę popytu inwestorów na ich walory.
Foto: Fotorzepa, Robert Gardziński

Zmiana w akcjonariacie Pekao już doszła do skutku, w Asseco Poland dopiero może się wydarzyć.

Większy popyt na Pekao

W Pekao chodzi o wygaśnięcie w ubiegłym tygodniu certyfikatów na akcje tego banku, które były do tej pory w rękach UniCreditu. Chodzi o 16,43 mln walorów stanowiących 6,3 proc. kapitału zakładowego tego trzeciego co do wielkości aktywów banku w Polsce. Do wygaśnięcia doszło trzy lata po uzgodnieniu sprzedaży blisko 33 proc. akcji Pekao na rzecz PZU i PFR. Do tej pory UniCredit formalnie był jeszcze akcjonariuszem tego banku. To prawdopodobnie będzie potraktowane jako zwiększenie free floatu o 6,3 pkt proc. Przed tą zmianą w wolnym obrocie było nieco ponad 60 proc. akcji tego banku. Analitycy Ipopemy Securities zwracają uwagę, że zwiększenie free floatu może doprowadzić do zwiększenia wagi Pekao w indeksach. Według ich szacunków w przypadku MSCI Poland Standard dodatkowy popyt może wynieść 92 mln zł (dodatkowe zapotrzebowanie ze strony funduszy na 1 mln akcji, co stanowi 1,41-krotność średniego dziennego obrotu z ostatnich 30 dni). Z kolei dodatkowy popyt na akcje Pekao w związku ze zmianami w WIG20 może sięgnąć 12 mln zł, czyli dotyczyć 100 tys. akcji (0,16-krotność średniego dziennego obrotu).

Artykuł dostępny tylko dla e-prenumeratorów "Parkietu"
Oferta promocyjna: e-prenumerata Parkietu 2 kwartały w cenie 1
    Uzyskaj pełen dostęp do ekskluzywnych materiałów publikowanych wyłącznie na parkiet.com: analiz, najnowszych komentarzy i opinii ekspertów.
  • zawiera wydanie elektroniczne „Parkietu” i dodatki dla prenumeratorów.
  • zawiera: Aplikację na tablet Apple
Kup teraz

Powiązane artykuły

© Licencja na publikację

© ℗ Wszystkie prawa zastrzeżone
Źródło: PARKIET

×

Żadna część jak i całość utworów zawartych w dzienniku nie może być powielana i rozpowszechniana lub dalej rozpowszechniana w jakiejkolwiek formie i w jakikolwiek sposób (w tym także elektroniczny lub mechaniczny lub inny albo na wszelkich polach eksploatacji) włącznie z kopiowaniem, szeroko pojętę digitalizację, fotokopiowaniem lub kopiowaniem, w tym także zamieszczaniem w Internecie - bez pisemnej zgody Gremi Media SA. Jakiekolwiek użycie lub wykorzystanie utworów w całości lub w części bez zgody Gremi Media SA lub autorów z naruszeniem prawa jest zabronione pod groźbą kary i może być ścigane prawnie.

Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami "Regulaminu korzystania z artykułów prasowych" [Poprzednia wersja obowiązująca do 30.01.2017]. Formularz zamówienia można pobrać na stronie www.rp.pl/licencja.


REKLAMA: automatycznie wyświetlimy artykuł za 15 sekund.