REKLAMA
REKLAMA

Finanse

Historia na rynku futures lubi się powtarzać

Handel kontraktami na obligacje skarbowe i stawki WIBOR został zawieszony i na razie nie wiadomo, kiedy i czy w ogóle zostanie wznowiony.
Foto: Fotorzepa, Andrzej Cynka

W ostatnich dniach, bez większego rozgłosu, żywota dokonały notowane na warszawskiej giełdzie kontrakty terminowe na obligacje skarbowe oraz na stopę procentową. Zarząd giełdy zawiesił obrót tymi instrumentami, a dodatkowo zdecydował o niewprowadzaniu do obrotu kolejnych serii. Tym samym druga próba rozkręcenia tego rynku na naszym parkiecie nie przyniosła oczekiwanego efektu.

Banki nie dopisały

Kontrakty na obligacje skarbowe i stawki WIBOR w obrocie na warszawskiej giełdzie pojawiły się w 2013 r. W przypadku pierwszej grupy instrumentów ciężko jest nawet mówić o ich debiucie. Po raz pierwszy w obrocie pojawiły się w 2005 r., jednak po dwóch latach zarząd GPW zdecydował o ich wycofaniu. Historia lubi się powtarzać. Teraz okazuje się, że i drugie podejście do futures na obligacje, a także do wprowadzonych po raz pierwszy w 2013 r. kontraktów na stopę procentową nie przyniosły rezultatów.

Artykuł dostępny tylko dla e-prenumeratorów "Parkietu"
Oferta specjalna: Odbierz 50% rabatu na dostęp do parkiet.com
    Odbierz 50% rabatu na dostęp do parkiet.com
  • nie zawiera wydania elektronicznego „Parkietu” i dodatków dla prenumeratorów.
  • nie zawiera: Aplikacji na smartfon i tablet
Kup teraz

Powiązane artykuły

REKLAMA
REKLAMA

© Licencja na publikację

© ℗ Wszystkie prawa zastrzeżone
Źródło: PARKIET

×

Żadna część jak i całość utworów zawartych w dzienniku nie może być powielana i rozpowszechniana lub dalej rozpowszechniana w jakiejkolwiek formie i w jakikolwiek sposób (w tym także elektroniczny lub mechaniczny lub inny albo na wszelkich polach eksploatacji) włącznie z kopiowaniem, szeroko pojętę digitalizację, fotokopiowaniem lub kopiowaniem, w tym także zamieszczaniem w Internecie - bez pisemnej zgody Gremi Media SA. Jakiekolwiek użycie lub wykorzystanie utworów w całości lub w części bez zgody Gremi Media SA lub autorów z naruszeniem prawa jest zabronione pod groźbą kary i może być ścigane prawnie.

Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami "Regulaminu korzystania z artykułów prasowych" [Poprzednia wersja obowiązująca do 30.01.2017]. Formularz zamówienia można pobrać na stronie www.rp.pl/licencja.


REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA