REKLAMA
REKLAMA

Finanse

Inflacja zmienia nawyki

Inwestorzy indywidualni kupili w lipcu obligacje skarbowe za 1,57 mld zł. To wynik zaledwie o 0,1 mln niższy niż od czerwcowego, który był pod tym względem rekordowy.
Foto: Adobestock

W czerwcu sprzedaż tzw. obligacji oszczędnościowych napędzała oferta 10-letnich papierów uprawniających do udziału w loterii premii (od 10 zł do 10 tys. zł). W lipcu z kolei motorem sprzedaży okazał się strach przed inflacją. Największą popularnością cieszyły się bowiem czteroletnie obligacje o zmiennym oprocentowaniu, gwarantujące stopę zwrotu przekraczającą inflację. Inwestorzy przeznaczyli na nie w lipcu niemal 570 mln zł, najwięcej w historii.

Ciekawa sytuacja panuje również na rynku obligacji hurtowych, przeznaczonych dla inwestorów instytucjonalnych. W poniedziałek rentowność 10-letnich obligacji skarbowych Polski (porusza się w kierunku odwrotnym do cen) spadła do najniższego w historii poziomu 1,93 proc. Jeszcze wiosną przewyższała 3 proc., a poniżej 2 proc. była w przeszłości tylko raz – w 2015 r. GS

Artykuł dostępny tylko dla e-prenumeratorów "Parkietu"
Czytaj nową eprenumeratę "Parkietu"
    Otrzymujesz dostęp do:
  • analiz, opinii, komentarzy, kwartalnych wyników finansowych
  • oraz pozostałych artykułów serwisu Parkiet.com
Kup teraz

Powiązane artykuły

REKLAMA
REKLAMA

© Licencja na publikację

© ℗ Wszystkie prawa zastrzeżone
Źródło: PARKIET

×

Żadna część jak i całość utworów zawartych w dzienniku nie może być powielana i rozpowszechniana lub dalej rozpowszechniana w jakiejkolwiek formie i w jakikolwiek sposób (w tym także elektroniczny lub mechaniczny lub inny albo na wszelkich polach eksploatacji) włącznie z kopiowaniem, szeroko pojętę digitalizację, fotokopiowaniem lub kopiowaniem, w tym także zamieszczaniem w Internecie - bez pisemnej zgody Gremi Media SA. Jakiekolwiek użycie lub wykorzystanie utworów w całości lub w części bez zgody Gremi Media SA lub autorów z naruszeniem prawa jest zabronione pod groźbą kary i może być ścigane prawnie.

Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami "Regulaminu korzystania z artykułów prasowych" [Poprzednia wersja obowiązująca do 30.01.2017]. Formularz zamówienia można pobrać na stronie www.rp.pl/licencja.


Wideo komentarz

REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA