Finanse

Zniosą 30-krotność składek do ZUS? Sprawdź, ile możesz stracić

Pracujesz na umowę o pracę? Zarabiasz (łącznie z premiami) ponad 11 912 zł brutto miesięcznie? Sprawdź, o ile może zmniejszyć się twoje wynagrodzenie, a twojemu pracodawcy – wzrosnąć koszty. Już od 1 stycznia 2020 r.
Foto: Adobestock

Niespodziewanie wraca temat zniesienia górnego limitu, po przekroczeniu którego przestaje się płacić składki na ubezpieczenia emerytalne i rentowe. Ministerstwo Finansów opublikowało właśnie „Aktualizację Programu Konwergencji", z której wynika m.in. pozyskanie w przyszłym roku z tego tytułu do budżetu państwa aż 5,1 mld zł. Stanie się to kosztem pracowników zatrudnionych głównie na umowę o pracę i ich pracodawców.

Przypomnijmy, że obecnie górny limit składek na ZUS wynosi 11 912 zł brutto miesięcznie (142,9 tys. zł. rocznie, czyli 30-krotność prognozowanego przeciętnego wynagrodzenia miesięcznego w gospodarce narodowej na 2019 rok). Jeśli rządowe plany wejdą w życie, najlepiej zarabiających Polaków oraz ich pracodawców czekają spore zmiany – powyżej górnego pułapu wynagrodzenia brutto (tj. 11,9 tys. zł miesięcznie) kwalifikuje się obecnie ok. 300 tys. osób, czyli ok. 2 proc. zarabiającej części społeczeństwa.

Zobacz w poniższej tabeli, ile możesz stracić od nowego roku. To tylko szacunkowe wyliczenia „Parkietu", nie uwzględniające chociażby obserwowanego w tym roku dalszego wzrostu wynagrodzeń w gospodarce (co może podwyższyć poniższe kwoty o ok. 5-7 proc.).

Powiązane artykuły