REKLAMA
REKLAMA

Finanse

Rynek zalał resort finansów uwagami do strategii

Ministerstwo Finansów rozpoczyna analizę zaproponowanych rozwiązań.
Izba Gospodarcza Towarzystw Emerytalnych, na czele której stoi Małgorzata Rusewicz, wskazuje, że strategia oprócz zalet ma też zasadnicze wady. Wśród nich jest m.in. kwestia tego, jak zostanie rozwiązana sprawa OFE.
materiały

Prace nad strategią rozwoju rynku kapitałowego wchodzą w kolejną fazę. Do 21 marca uczestnicy rynku mieli czas na zgłaszanie uwag do projektu przedstawionego przez MF. Teraz piłeczka jest po stronie resortu. „Obecnie uwagi są analizowane" – usłyszeliśmy w ministerstwie.

Pracownicy resortu będą mieli co robić. MF zostało bowiem zalane mniej lub bardziej szczegółowymi uwagami. Swoje pomysły i spostrzeżenia zgłosiły instytucje infrastruktury rynku, czyli GPW czy też KDPW, poszczególne stowarzyszenia, nadzór, Ministerstwo Inwestycji i Rozwoju, a także... Związek Powiatów Polskich.

O tym, że konsultacje publiczne będą jednym z newralgicznych punktów tworzenia ostatecznego kształtu strategii, było wiadomo od dawna. Różne grupy uczestników rynku mają bowiem wobec strategii różne oczekiwania. Emocje dodatkowo wzrosły, kiedy MF opublikowało projekt strategii. Wielu uczestników rynku już wtedy wskazywało, że dokument ten w niedostatecznym stopniu bądź też w ogóle nie porusza wielu istotnych aspektów. Widać to także w zgłoszonych uwagach. Poszczególne środowiska wskazują m.in. na zbyt ubogie propozycje dotyczące zachęt podatkowych dla inwestorów indywidualnych, brak promocji produktów długoterminowego oszczędzania, jak IKE i IKZE, czy też niedostateczne zaadresowanie kwestii związanych z otoczeniem regulacyjnym.

Przed MF stoi więc trudne zadanie. Na podstawie zgłoszonych uwag musi opracować ostateczny dokument, który ma być drogowskazem dla całego rynku kapitałowego. Kiedy można się go spodziewać? – Zakładam, że w ciągu 2–3 miesięcy. Taki czas jest potrzebny, aby przejść pełną procedurę konsultacji, uwzględnić uwagi. Ważna tu jest jakość proponowanych rozwiązań, nie chcemy iść w tym przypadku na skróty. Strategia to plan działania na lata 2019–2023 – wskazywała na początku marca w rozmowie z „Parkietem" minister finansów Teresa Czerwińska.

 

Powiązane artykuły

REKLAMA
REKLAMA

© ℗ Wszystkie prawa zastrzeżone
Źródło: PARKIET

×

Żadna część jak i całość utworów zawartych w dzienniku nie może być powielana i rozpowszechniana lub dalej rozpowszechniana w jakiejkolwiek formie i w jakikolwiek sposób (w tym także elektroniczny lub mechaniczny lub inny albo na wszelkich polach eksploatacji) włącznie z kopiowaniem, szeroko pojętę digitalizację, fotokopiowaniem lub kopiowaniem, w tym także zamieszczaniem w Internecie - bez pisemnej zgody Gremi Media SA. Jakiekolwiek użycie lub wykorzystanie utworów w całości lub w części bez zgody Gremi Media SA lub autorów z naruszeniem prawa jest zabronione pod groźbą kary i może być ścigane prawnie.

Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami "Regulaminu korzystania z artykułów prasowych" [Poprzednia wersja obowiązująca do 30.01.2017]. Formularz zamówienia można pobrać na stronie www.rp.pl/licencja.


REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA