Finanse

Sąd. Zatrzymanie Kwaśniaka i Jakubiaka bezpodstawne

Sąd Rejonowy w Szczecinie orzekł, że zatrzymanie byłych wiceprzewodniczącego i przewodniczącego Komisji Nadzoru Finansowego było bezpodstawne.

Wojciech Kwaśniak

Foto: Fotorzepa, Piotr Wittman

Wojciech Kwaśniak, były wiceprzewodniczący, i Andrzej Jakubiak, były przewodniczący, zostali zatrzymani na początku grudnia 2018 r. na trzy dni przez CBA i postawiono im zarzut niedopełnienia obowiązków przy nadzorze nad SKOK Wołomin. Prokuratura twierdziła, że działali na szkodę interesu publicznego, dopuszczając do powstania szkody w kwocie ponad 1,5 mld zł, i na szkodę interesu prywatnego ponad 58 mln zł.

Czytaj także: Byli urzędnicy KNF z prokuratorskimi zarzutami, ludzie rynku protestują

Szczeciński sąd stwierdził, że nie było podstaw do postawienia zarzutów Kwaśniakowi i Jakubiakowi. Zdaniem sądu, jego zatrzymanie było niezasadne, podobnie jak zastosowanie środków zapobiegawczych.

Czytaj także: Oświadczenie byłych prezesów NBP

- Ta decyzja oznacza wielką satysfakcję – mówił zaraz po ogłoszeniu decyzji Kwaśniak. Jego zdaniem potwierdza to, że on i inni pracownicy KNF działali na podstawie i w granicach prawa, kierując się odpowiedzialnością za swoje decyzje. - Już przy okazji zatrzymania mówiłem, że nie mam się czego wstydzić. Wstydzić się będą osoby, które doprowadziły do tego zatrzymania osób pracujących przez lata na rzecz stabilności finansowej państwa i chroniących pieniędzy obywateli – mówił Kwaśniak. Przypomniał jego zdaniem skandaliczne wypowiedzi najwyższych przedstawicieli niektórych instytucji państwowych, ministra sprawiedliwości, prokuratura krajowego szefa byłego prezesa Kasy krajowej SKOK. – Dzisiejsza decyzja sądu wyraźnie wskazuje, nie tylko ich intencje, gdy wypowiadali te słowa, ale także pokazuje kto uczciwie pracuje dla państwa i obywateli – przekonywał.

Wojciech Kwaśniak nie musi wpłacać poręczenia majątkowego. Może, wbrew wcześniejszej decyzji prokuratury, wrócić do pracy w Narodowym Banku Polskim.

Jerzy Naumann, adwokat Kwaśniaka, w rozmowie z RMF FM powiedział, że „rozstrzygnięcie sądu całkowicie deprecjonuje i kompromituje oświadczenia składane przez Prokuratora Generalnego Ziobrę i Prokuratora Generalnego Święczkowskiego 6 grudnia, kiedy przesądzili o winie nie tylko pana Wojciecha Kwaśniaka, ale wszystkich pozostałych sześciu zatrzymanych osób".

– Mam nadzieję, że dostrzegacie państwo, że to jest prawdziwa afera KNF – jeszcze mówił podczas specjalnej konferencji, zaraz po zatrzymaniu byłych szefów KNF, Bogdan Święczkowski, prokurator krajowy. Pojawiły się wtedy opinie, że zatrzymanie byłych szefów KNF to próba przykrycia afery taśmowej Marka Chrzanowskiego, który jako szef KNF został nagrany i oskarżony później o korupcję został odwołany. Pod koniec stycznia Chrzanowski opuścił areszt. W śląskim wydziale Prokuratury Krajowej usłyszał zarzut przekroczenia uprawnień w celu osiągnięcia korzyści majątkowej.

Powiązane artykuły


REKLAMA: automatycznie wyświetlimy artykuł za 15 sekund.