Finanse

Dwulatki bez zysku

Ministerstwo Finansów na czwartkowej aukcji sprzedało dwuletnie złotowe obligacje skarbowe z zerową rentownością. To pierwszy taki przypadek w historii.
Foto: Adobestock

Na aukcji zamiany MF odkupowało obligacje czterech serii, sprzedawało zaś obligacje pięciu serii. Wśród oferowanych instrumentów standardowo były dwuletnie zerokokuponowe papiery OK0423.

Na dwóch poprzednich tegorocznych przetargach te obligacje sprzedawane były z ceną – odpowiednio – 999,32 zł i 999,71 zł, co odpowiadało rentowności (dochodowości) na poziomie 0,03 i 0,013 proc. W czwartek cena sprzedaży wyniosła 1000 zł, a rentowność 0 proc.

W przeszłości MF sprzedawał już obligacje nawet z ujemną rentownością, ale były to papiery w euro. Z kolei złotowe obligacje, także dwuletnie, osiągały ujemną rentowność na rynku wtórnym. Zdarzało się to także w tym roku. Najniżej, w pobliżu -0,04 proc., rentowność złotowych dwulatek była w październiku 2020 r.

Wysokie ceny (niska rentowność) polskich obligacji skarbowych to z jednej strony efekt obniżek stóp procentowych przez NBP (w tym stopy referencyjnej do 0,1 proc., a stopy depozytowej do 0 proc.) i zapowiedzi, że pozostaną na tym poziomie jeszcze co najmniej przez rok, z drugiej zaś olbrzymiej nadpłynności sektora bankowego. Banki, chcąc uniknąć podatku od aktywów, są zmuszone do inwestowania w obligacje skarbowe, które są z tego podatku zwolnione.

Powiązane artykuły


REKLAMA: automatycznie wyświetlimy artykuł za 15 sekund.