REKLAMA
REKLAMA

Finanse

KDPW będzie mógł świadczyć usługi w UE

Komisja Nadzoru Finansowego stwierdziła, że wniosek złożony przez Krajowy Depozyt Papierów Wartościowych w celu uzyskania autoryzacji zgodnie z wymogami europejskiego rozporządzenia CSDR (w sprawie usprawnienia rozrachunku papierów wartościowych w Unii Europejskiej i w sprawie centralnych depozytów papierów wartościowych – red.), które określa m.in. jednolite zasady dotyczące funkcjonowania centralnych depozytów papierów wartościowych w Unii Europejskiej, jest kompletny.
Foto: Archiwum

Uzyskanie autoryzacji potwierdzi gotowość do świadczenia przez KDPW usług zgodnych z unijnymi standardami na terenie całej UE, w tym rejestrowania i przechowywania instrumentów finansowych oraz dokonywania rozrachunku transakcji.

- W celu dostosowania do wymogów CSDR, Krajowy Depozyt przygotował i wdrożył pakiet zmian systemowych, które objęły kluczowe obszary funkcjonowania KDPW takie jak: systemy informatyczne KDPW, w szczególności w zakresie raportowania i gromadzenia danych, obsługę połączeń transgranicznych (tzw. linki FoP), obszar opłat i procesów kontrolingowych oraz obszar korporacyjny – skomentował Maciej Trybuchowski, prezes zarządu KDPW.

Najpóźniej w ciągu sześciu miesięcy od dnia stwierdzenia kompletności wniosku, KNF podejmie decyzję w sprawie udzielenia KDPW stosownego zezwolenia. Decyzja KNF jest ważna dla podmiotów działających na polskim rynku kapitałowych, w szczególności banków, domów maklerskich i systemów obrotu, dla których Krajowy Depozyt jest kluczowym dostawcą usług w zakresie przechowywania i rozrachunku papierów wartościowych.

Powiązane artykuły

REKLAMA
REKLAMA

Wideo komentarz

REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA