Finanse publiczne

Budżet 2020: niższe podatki, wyższe emerytury ale bez deficytu

Rząd na chwilę przed Świętami przyjął projekt budżetu państwa na przyszły rok. Ma to być prezent dla milionów Polaków – z niższymi podatkami i wyższymi świadczeniami emerytalnymi i bez deficytu.
Foto: AFP

Premier Mateusz Morawiecki poinformował, że Rada Ministrów na poniedziałkowym posiedzeniu zatwierdziła projekt ustawy budżetowej na 2020 r. – Budżet jest zrównoważony – zaznaczył.

Premier mówił, że zagwarantowano w nim pieniądze na wszystkie potrzeby i nowe programy społeczne. M.in. obniżkę stawki podatkowej z 18 do 17 proc. i podwyższenie pracowniczych kosztów uzyskania przychodów, na czym skorzysta 24 mln podatników. Zabezpieczono też środki na 13. emeryturę oraz waloryzację świadczeń, większe wsparcie dla osób niepełnosprawnych oraz większe środki na zdrowie.

Zgodnie z przyjętą też przez rząd ustawą w sprawie corocznej wypłaty 13. emerytury, koszt wypłaty tych dodatków w 2020 r. wyniesie 11,75 mld zł. Źródłem finansowania mają być pieniądze z Funduszu Solidarnościowego i budżetu państwa. W 2020 r. świadczenie obejmie ok. 9,8 mln osób.

Dochody i wydatki budżetu państwa mają wynieść po ok. 435,3 mld zł. Ciekawe, że to ok. 5 mld zł więcej niż w w projekcie z września. W ogóle projekt wrześniowy trzeba było zmienić ze względu na wycofanie się PiS z pomysłu zniesienie limitu 30-krotności składek na ZUS. Miało to przynieść ok. 5 mld zł netto, teraz ten ubytek – jak wynika ze słów premiera – pokryto m.in. dzięki zmianom „zakresie uszczelniania systemu podatkowego", czyli dodatkowym dochodom z VAT oraz uszczelnienia nielegalnego handlu odpadami. Wyższe mają być też dochody z akcyzy, w tym nowego pomysły nałożenia dodatkowych opłat na tzw małpki oraz tzw. podatku cukrowego.

Budżet państwa w 2019 r. ma być zrównoważony, co oznacza, że nie będzie w nim deficytu. Jednak w całym sektorze finansów publicznym ma się pojawić deficyt na poziomie 1,2 proc. PKB – podała Kancelaria Premiera na Twitterze.

Powiązane artykuły


REKLAMA: automatycznie wyświetlimy artykuł za 15 sekund.