Nieprzygotowane spółki

Wszystkie spółki będą zobowiązane do raportowania emisji gazów cieplarnianych we wszystkich zakresach, czyli zarówno emisji bezpośrednich, jak i pośrednich.

Publikacja: 16.09.2021 05:00

Piotr Biernacki , Wiceprezes Zarządu Stowarzyszenia Emitentów Giełdowych. Prezes Zarządu Fundacji St

Piotr Biernacki , Wiceprezes Zarządu Stowarzyszenia Emitentów Giełdowych. Prezes Zarządu Fundacji Standardów Raportowania

Foto: materiały prasowe

15 września ogłoszone zostały wyniki tegorocznej edycji Badania Świadomości Klimatycznej Spółek. Po dwóch latach wzrostu ogólna punktacja ponad 150 największych notowanych na giełdzie spółek spadła. To bardzo zły znak, bo już za niespełna półtora roku raportowanie zagadnień klimatu będzie obowiązkowym elementem raportu rocznego. A przede wszystkim, działając krótkowzrocznie spółki same sobie ograniczają dostęp do kapitału.

Badanie CCA (Climate Crisis Awareness study) jest organizowane przez Fundację Standardów Raportowania, Stowarzyszenie Emitentów Giełdowych i Bureau Veritas. Podobnie jak rok temu jego partnerami wspierającymi były firmy doradcze Go Responsible i Materiality. W ramach badania ocenianych jest dziesięć kryteriów dotyczących takich kwestii, jak raportowanie emisji gazów cieplarnianych, funkcjonowanie strategii lub polityki klimatycznej, identyfikowanie ryzyka i szans związanych ze zmianą klimatu lub zarządzanie zagadnieniami zmiany klimatu w organizacji. Badanie jest prowadzone na podstawie raportów rocznych wszystkich spółek zobowiązanych do sporządzania raportów niefinansowych.

Wyniki tegorocznej edycji warto analizować przez pryzmat przyszłych obowiązków w zakresie raportowania zagadnień zrównoważonego rozwoju. Obowiązek taki pojawi się od 2023 r. w wyniku uchwalanej obecnie dyrektywy CSRD (Corporate Sustainability Reporting Directive). Obowiązki będą dotyczyły wszystkich dużych przedsiębiorstw (nie tylko notowanych na giełdzie, ale też prywatnych) oraz części spółek małych i średnich. Dyrektywa wprowadzi jednolite unijne standardy raportowania, które ukształtują treść raportów rocznych spółek. Działający przy EFRAG zespół roboczy PTF-ESRS opracowuje dla Komisji Europejskiej projekt tych standardów. 8 września opublikowany został dokument roboczy określający zakres pierwszego standardu, właśnie tego dotyczącego raportowania zagadnień zmiany klimatu.

Wszystkie spółki będą zobowiązane do raportowania emisji gazów cieplarnianych we wszystkich trzech zakresach, czyli zarówno emisji bezpośrednich, jak i pośrednich. Tymczasem z wyników badania CCA wynika, że zaledwie 32 proc. spośród największych spółek giełdowych raportuje emisje na przyzwoitym poziomie. Porównywalny wynik rok wcześniej wynosił 23 proc., czyli widzimy pewną poprawę, ale trudno oczekiwać, że w tym tempie spółki dostosują się do nowych wymogów stawianych przez regulatora i instytucje finansowe.

Wyraźną poprawę widać w kryterium sprawdzającym, czy spółka zidentyfikowała ryzyka i szanse związane ze zmianą klimatu. Wzrost w ciągu ostatniego roku był niemal dwukrotny, z 26 do 50 proc. Analiza ryzyk klimatycznych to pierwszy krok do zarządzania nimi, mam więc nadzieję na to, że pozyskana w ten sposób wiedza zostanie przez spółki aktywnie wykorzystana w kolejnych latach. Warto jednocześnie zauważyć, że jedynie 5 proc. spółek skwantyfikowało wyniki tej analizy, czyli określiło, w jaki sposób zidentyfikowane ryzyka i szanse wpłyną na jej strategię i wyniki finansowe.

W 2021 r. autorzy badania po raz pierwszy wprowadzili kryterium służące do weryfikacji, w jaki sposób w organizacji zarządza się zagadnieniami zmiany klimatu. Wynik jest bardzo niski i wyniósł 12 proc., przy czym 6 proc. spółek przypisało odpowiedzialność za ten obszar do określonego członka lub członków zarządu lub rady nadzorczej, a w kolejnych 6 proc. spółek zagadnieniem zajmuje się odpowiednia jednostka organizacyjna. Warto się zastanowić, jak pozostałe blisko dziewięć dziesiątych wszystkich spółek wypełni wymóg przyszłego standardu raportowania w zakresie opisania odpowiedzialności za zarządzanie i nadzór nad zmianami klimatu w organizacji. Takie ujawnienie przewiduje projekt przyszłego standardu i nie wyobrażam sobie, żeby jakaś spółka, w obliczu zainteresowania inwestorów i analityków tym tematem, napisała „u nas nikt tym nie zarządza".

Średni wynik uzyskany przez spółki w badaniu wyniósł w tym roku 1,79 pkt, o 0,08 pkt mniej niż przed rokiem. Przypomnijmy, że możliwa do uzyskania maksymalna ocena to 10 punktów.

Spośród 138 spółek, których raporty były badane zarówno w edycji 2021, jak i 2020 r. badania CCA, 48 poprawiło swój wynik. Jednak w przypadku 32 spółek ocena nie uległa zmianie, a aż 58 spółek pogorszyło swój wynik.

Na tym tle pozytywnie wybija się 25 spółek, które uzyskały powyżej 5 punktów. Choć nie można uznać, że są one już gotowe do raportowania zgodnie z dyrektywą CSRD, to wierzę, że są na dobrej drodze, by przygotować się i sprostać wymogom stawianym przez inwestorów, banki i ubezpieczycieli. Szczególne gratulacje należą się siedmiu spółkom, które uzyskały w tym roku tytuł Spółki Świadomej Klimatycznie; przyznawany tym, które otrzymały minimum 7 punktów. Są to: CCC, LUG, LPP, PZU, Wielton, ASBISc Enterprises i BNP Paribas Bank Polska.

Inicjując wraz z Michałem Stalmachem trzy lata temu badanie CCA przewidywałem, że raportowanie kwestii zmian klimatu przestanie być dobrą praktyką, a stanie się obowiązkiem. Projekty dyrektywy CSRD i pierwszego z przyszłych standardów raportowania pokazują, że tak faktycznie będzie. Wyniki badania CCA powinny przyczynić się do zainteresowania tym obszarem i do poprawy praktyk stosowanych przez spółki. Czasu zostało już niewiele.

Felietony
Trudne relacje
Felietony
Zmiana perspektyw polityki Fedu
Felietony
Pracowita majówka polska
Felietony
Starożytne wskazówki dla współczesnych
Materiał Promocyjny
Wsparcie dla beneficjentów dotacji unijnych, w tym środków z KPO
Felietony
Ile odliczać?
Felietony
Zbieranie danych do ESRS-ów