Altcoiny – między potencjałem a ryzykiem

Solana, CFX, stacks – co je łączy? W świecie, w którym bitcoin (BTC) i ethereum (ETH) są postrzegane jako złoto i srebro, coraz częściej można napotkać zapowiedzi, że już wkrótce mniej znane kryptowaluty zdetronizują uznanych liderów. Może to skłaniać do rozważań, czy kryje się tu potencjał inwestycyjny.

Publikacja: 23.04.2024 06:00

Grzegorz Dróżdż analityk, Conotoxia Ltd.

Grzegorz Dróżdż analityk, Conotoxia Ltd.

Foto: materiały prasowe

Odkąd bitcoin przebił historyczne szczyty, w ruch za nim poszybowało wiele altcoinów, innymi słowy, tokenów alternatywnych. Zanim bliżej przyjrzymy się najważniejszym spośród nich, najpierw kluczowa kwestia. Czy na kryptowalutowym rynku mamy już do czynienia z bańką, podobną do tych z lat 2019 i 2021? Jeśli spojrzymy na ilość pieniądza na rynku kryptowalut mierzoną kapitalizacją stablecoinów, to do poziomów z ostatniej bańki spekulacyjnej brakuje jeszcze blisko 20 proc. Sytuacja nie wydaje się zatem alarmująca.

Układ sił

Za jedną trzecią kapitalizacji całego rynku kryptowalut odpowiadają dziś altcoiny, dwie trzecie należą zaś do bitcoina i ethereum.

Aby inwestycja w kryptowaluty przyniosła korzyści w postaci dywersyfikacji portfela, powinna charakteryzować się niską korelacją z bitcoinem. Tymczasem średnia korelacja 100 największych altcoinów z BTC w kilkunastu minionych miesiącach (od początku 2023 r.) wyniosła 0,5, co wskazuje na znaczną zależność tokenów alternatywnych od dominatora. Może to skłaniać do wniosku, że potencjalne spadki wartości bitcoina z dużym prawdopodobieństwem spowodują wyprzedaże altcoinów.

Pojedyncze wyniki nie powinny przesłaniać mediany

Spośród 100 największych altcoinów, które najlepiej radziły sobie podczas obecnej hossy bitcoina (zysk BTC od początku 2023 r. to 319 proc.), znajdują się: solana z zyskiem 1829 proc., CFX z zyskiem 1707 i stacks z zyskiem 1596.

Chociaż dane wydają się imponujące, warto wspomnieć, że tylko 38 ze 100 największych altcoinów zdołało przewyższyć stopę zwrotu bitcoina. Mediana stóp zwrotu z altcoinów w tym okresie wyniosła natomiast 199 proc., czyli wyraźnie mniej niż w przypadku BTC (319 proc.).

Jest potencjał, jest i ryzyko

Inwestycja w altcoiny w porównaniu z BTC czy ETH to z jednej strony szansa na wyższe stopy zwrotu, ale także średnio ponaddwukrotnie wyższe ryzyko! Dlatego podstawą wydaje się tu dokładna analiza i maksymalna ostrożność. A jeśli mimo wszystko zdecydujemy się na inwestowanie w tokeny alternatywne, skuteczną strategią może okazać się wysoka dywersyfikacja i rozłożenie kapitału na możliwie największą liczbę pozycji. W obecnych warunkach ciężko też liczyć na inwestycyjny sukces, który kontrastowałby z ogólnym trendem. Dziś na rynku kryptowalut wyniki większości altcoinów są zależne od sukcesu bitcoina, nie zaś odwrotnie.

Felietony
Trudne relacje
Felietony
Zmiana perspektyw polityki Fedu
Felietony
Pracowita majówka polska
Felietony
Starożytne wskazówki dla współczesnych
Materiał Promocyjny
Wsparcie dla beneficjentów dotacji unijnych, w tym środków z KPO
Felietony
Ile odliczać?
Felietony
Zbieranie danych do ESRS-ów