Energetyka

Rosnące koszty zmrożą ciepłownie

Przed wytwórcami ciepła stoi masa wyzwań związanych z transformacją energetyczną, ale też z błyskawicznie rosnącymi kosztami emisji CO2. Branża apeluje do rządu o wsparcie.
materiały

Do 2040 r. potrzeby cieplne wszystkich gospodarstw domowych, jak również przemysłu, usług, obiektów komercyjnych i biurowych mają być pokrywane przez ciepło systemowe albo przez zero- lub niskoemisyjne źródła ciepła. Taki cel wyznaczył polski rząd w nowej polityce energetycznej państwa. Firmy ciepłownicze muszą już teraz przygotować się na zmiany – zmienić paliwo na mniej emisyjne, rozbudować sieci ciepłownicze i wystartować z ofertą dla domów z indywidualnym ogrzewaniem. Branża szacuje, że transformacja całego sektora pochłonie nawet 100 mld zł. Tymczasem kondycja finansowa wielu przedsiębiorstw ciepłowniczych jest fatalna, a rosnące koszty emisji CO2 sprawiają, że część z nich już w tym roku będzie miała poważne problemy z płynnością finansową.

Przygniatające koszty

Ostatnie dane Urzędu Regulacji Energetyki pokazują, że sytuacja finansowa branży się pogarsza. W roku 2019 po raz pierwszy od 2013 r. przychody osiągnięte przez koncesjonowane przedsiębiorstwa ciepłownicze nie umożliwiły pokrycia kosztów prowadzenia działalności związanej z zaopatrzeniem odbiorców w ciepło. Obniżenie wyniku finansowego wiązało się również z obniżeniem rentowności firm. Wskaźnik rentowności w 2019 r. znalazł się pod kreską – wyniósł prawie -3 proc. i obniżył się w stosunku do roku poprzedniego o 4,8 punktu procentowego. – Problem jest strukturalny i wymaga rozwiązań systemowych. Wiele przedsiębiorstw ciepłowniczych utraciło możliwość odkładania środków na inwestycje. A właśnie teraz rozpoczyna się transformacja branży, która pochłonie w samym tylko obszarze wytwarzania ciepła około 70 mld zł i kolejne 30 mld zł w obszarze sieci ciepłowniczych. To konieczne nakłady, które pomogą ciepłowniom przystosować się do nowych unijnych regulacji – podkreśla Jacek Szymczak, prezes Izby Gospodarczej Ciepłownictwo Polskie.

Artykuł dostępny tylko dla e-prenumeratorów "Parkietu"
Wyjątkowa okazja: Półroczna e-prenumerata Parkietu 50% taniej
    Otrzymujesz dostęp do:
  • analiz, opinii, komentarzy, kwartalnych wyników finansowych
  • oraz pozostałych artykułów serwisu Parkiet.com
Kup teraz

Powiązane artykuły

© Licencja na publikację

© ℗ Wszystkie prawa zastrzeżone
Źródło: PARKIET

×

Żadna część jak i całość utworów zawartych w dzienniku nie może być powielana i rozpowszechniana lub dalej rozpowszechniana w jakiejkolwiek formie i w jakikolwiek sposób (w tym także elektroniczny lub mechaniczny lub inny albo na wszelkich polach eksploatacji) włącznie z kopiowaniem, szeroko pojętę digitalizację, fotokopiowaniem lub kopiowaniem, w tym także zamieszczaniem w Internecie - bez pisemnej zgody Gremi Media SA. Jakiekolwiek użycie lub wykorzystanie utworów w całości lub w części bez zgody Gremi Media SA lub autorów z naruszeniem prawa jest zabronione pod groźbą kary i może być ścigane prawnie.

Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami "Regulaminu korzystania z artykułów prasowych" [Poprzednia wersja obowiązująca do 30.01.2017]. Formularz zamówienia można pobrać na stronie www.rp.pl/licencja.


REKLAMA: automatycznie wyświetlimy artykuł za 15 sekund.