Energetyka

Silna presja na wyższą cenę za Energę

Ministerialni urzędnicy boją się przyjąć ofertę Orlenu z uwagi na zbyt niską cenę za akcje energetycznej spółki – dowiedział się „Parkiet".
Foto: materiały prasowe

Zapisy na sprzedaż akcji Energi w wezwaniu ogłoszonym przez PKN Orlen już trwają, a w Ministerstwie Aktywów Państwowych panuje popłoch. Jak wynika z informacji „Parkietu", urzędnicy obawiają się, że oferowane 7 zł za każdy walor energetycznej spółki to zbyt niska cena, a transakcja może być traktowana jako działanie na szkodę Skarbu Państwa. Można więc spodziewać się ostrych negocjacji pomiędzy resortem a paliwową spółką.

Podobnie było w przypadku prywatyzacji chemicznego Ciechu. W 2014 r. Skarb Państwa odpowiedział na wezwanie ogłoszone przez Kulczyk Investments (po podniesieniu ceny przez oferującego). Najwyższa Izba Kontroli oceniła później, że ówczesny resort skarbu dopuścił się niegospodarności i braku należytej dbałości o interes państwa, bo w ocenie inspektorów transakcja została przeprowadzona poniżej rzeczywistej wartości akcji Ciechu.

Artykuł dostępny tylko dla e-prenumeratorów "Parkietu"
Wyjątkowa okazja: kup kwartalną e-prenumeratę, dostaniesz kolejny kwartał gratis!
    Otrzymujesz dostęp do:
  • analiz, opinii, komentarzy, kwartalnych wyników finansowych
  • oraz pozostałych artykułów serwisu Parkiet.com
Kup teraz

Powiązane artykuły

© Licencja na publikację

© ℗ Wszystkie prawa zastrzeżone
Źródło: PARKIET

×

Żadna część jak i całość utworów zawartych w dzienniku nie może być powielana i rozpowszechniana lub dalej rozpowszechniana w jakiejkolwiek formie i w jakikolwiek sposób (w tym także elektroniczny lub mechaniczny lub inny albo na wszelkich polach eksploatacji) włącznie z kopiowaniem, szeroko pojętę digitalizację, fotokopiowaniem lub kopiowaniem, w tym także zamieszczaniem w Internecie - bez pisemnej zgody Gremi Media SA. Jakiekolwiek użycie lub wykorzystanie utworów w całości lub w części bez zgody Gremi Media SA lub autorów z naruszeniem prawa jest zabronione pod groźbą kary i może być ścigane prawnie.

Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami "Regulaminu korzystania z artykułów prasowych" [Poprzednia wersja obowiązująca do 30.01.2017]. Formularz zamówienia można pobrać na stronie www.rp.pl/licencja.


REKLAMA: automatycznie wyświetlimy artykuł za 15 sekund.