Edukacja

Ranking uczelni ekonomicznych. Kto wygrywa w tym roku?

Lider ten sam – Szkoła Główna Handlowa po raz czwarty zdobyła tytuł najlepszej uczelni ekonomicznej. Na miejscach drugim i trzecim zmiany.
Adobestock

Na czwarty z rzędu sukces w rankingu „Rzeczpospolitej" SGH zapracowała najlepszymi wynikami w trzech z czterech ocenianych kategorii. Ma nie tylko najwyższy potencjał naukowy spośród sześciu uczelni, ale także jest zdecydowanym liderem pod względem jakości nauczania.

SGH, która ma też najwięcej olimpijczyków wśród osób przyjętych na studia. wygrała też w najważniejszej kategorii: kariery absolwentów. Ta wygrana wynika m.in. z tego, że absolwenci SGH najszybciej znajdują pracę po dyplomie – w nieco ponad miesiąc od ukończenia studiów (ten czas wyraźnie się skrócił w porównaniu z zeszłorocznym rankingiem). Najlepiej też zarabiają na starcie w porównaniu z absolwentami pozostałych uczelni.

Według tegorocznego badania Ekonomiczne Losy Absolwentów, średnie zarobki osób kończących w 2017 r. studia na SGH wynosiły w pierwszym roku po dyplomie 5,5 tys. zł i przekraczały o 12 proc. średnie wynagrodzenia w powiatach, w których płacili oni ZUS. Ich zarobki były też prawie o jedną piątą wyższe niż przeciętna płaca w gospodarce narodowej w minionym roku.

Dobry start zawodowy absolwentów SGH pozwolił uczelni utrzymać przewagę niemal 22 punktów nad wiceliderem, którym w tym roku po raz pierwszy został Uniwersytet Ekonomiczny w Poznaniu. Awans poznańskiej uczelni, która przed rokiem zajmowała trzecie miejsce, to zasługa znaczącej poprawy w kategorii kariery absolwentów, w której UEP zajmuje obecnie trzecie miejsce. Wyróżnia się dynamiką wzrostu względnego wskaźnika zarobków (czyli ich relacji do średnich płac w miejscu zamieszkania) swoich absolwentów z lat 2016 i 2017. Pogorszenie tego wskaźnika w warszawskiej Akademii Leona Koźmińskiegoprzyczyniło się z kolei do jej dużego spadku w tej kategorii. ALK zdobyła w niej niemal dwukrotnie mniej punktów w porównaniu z ubiegłym rokiem i miała najgorszy wynik z całej szóstki. W rezultacie czołowa prywatna uczelnia ekonomiczna w Polsce nie tylko straciła utrzymywaną przez trzy edycje rankingu pozycję wicelidera, ale i miejsce na podium. W tym roku znalazła się na czwartym miejscu, choć pod względem średniej wysokości zarobków absolwentów (4,2 tys. zł brutto) ALK nadal jest druga w zestawieniu.

ALK wciąż ma najlepszy wynik w kategorii umiędzynarodowienia. Trzeci wynik w tej kategorii zdobył Uniwersytet Ekonomiczny w Katowicach, który w tym roku awansował na podium. Było to głównie zasługą wyraźnej poprawy w kluczowej kategorii kariery absolwentów.

Katowicka uczelnia jest tu wiceliderem, niewiele ustępując w punktacji zwycięzcy zestawienia. Absolwenci Uniwersytetu Ekonomicznego w Katowicach mają wprawdzie na starcie najniższą średnią płacę spośród wszystkich uczestników rankingu (niespełna 3 tys. zł brutto), ale za to mogą się pochwalić najwyższym wzrostem względnego wskaźnika zarobków. Co więcej, szybko – średnio w 1,5 miesiąca po ukończeniu studiów– znajdują zatrudnienie. Pod tym względem wyprzedzają ich tylko absolwenci SGH.

Z tegorocznego spadku punktacji Koźmińskiego skorzystał też Uniwersytet Ekonomiczny we Wrocławiu, który awansował na czwarte miejsce (z piątego w 2018 r.). Pomógł mu w tym trzeci wynik w kategorii potencjał naukowy i jakość nauczania.

Łączną punktację poprawił też w tym roku Uniwersytet Ekonomiczny w Krakowie, który nadal jednak plasuje się na końcu zestawienia. Uczelnia zajęła czwarte miejsce pod względem karier absolwentów, ale wyraźnie ustępuje pozostałym uczestnikom rankingu w kategorii jakość nauczania, na co wpływa niewielka dostępność profesorów.

—Anita Błaszczak

Powiązane artykuły

© ℗ Wszystkie prawa zastrzeżone
Źródło: PARKIET

×

Żadna część jak i całość utworów zawartych w dzienniku nie może być powielana i rozpowszechniana lub dalej rozpowszechniana w jakiejkolwiek formie i w jakikolwiek sposób (w tym także elektroniczny lub mechaniczny lub inny albo na wszelkich polach eksploatacji) włącznie z kopiowaniem, szeroko pojętę digitalizację, fotokopiowaniem lub kopiowaniem, w tym także zamieszczaniem w Internecie - bez pisemnej zgody Gremi Media SA. Jakiekolwiek użycie lub wykorzystanie utworów w całości lub w części bez zgody Gremi Media SA lub autorów z naruszeniem prawa jest zabronione pod groźbą kary i może być ścigane prawnie.

Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami "Regulaminu korzystania z artykułów prasowych" [Poprzednia wersja obowiązująca do 30.01.2017]. Formularz zamówienia można pobrać na stronie www.rp.pl/licencja.