Chemia

Ceny nawozów wysokie, ale koszty nadal rosną

Gaz ziemny wciąż drożeje, obniżając rentowność biznesu nawozowego Grupy Azoty. Czy uda się przerzucić koszty na klientów?

Grupa Azoty, kierowana przez Tomasza Hinca, już w I kwartale odczuwała skutki drożejącego gazu.

Foto: materiały prasowe

Producenci nawozów korzystają z wysokich cen swoich produktów, ale mierzą się z rosnącymi cenami głównego surowca do ich wyrobu – gazu ziemnego – oraz kosztami emisji dwutlenku węgla.

Stabilne ceny

Jak podaje DM BDM, w maju ceny nawozów utrzymywały się na relatywnie wysokim poziomie, bez sezonowej obniżki. Korekty względem poprzedniego miesiąca dosięgnęły jedynie saletry amonowej i saletrzaku, co jest negatywne dla wyników przede wszystkim zakładów azotowych w Puławach i Tarnowie. Wciąż jednak stawki są zdecydowanie lepsze niż przed rokiem. Lekko natomiast w stosunku do kwietnia wzrosły notowania nawozów wieloskładnikowych i mocznika. – Średnia cena portfela nawozowego Grupy Azoty utrzymuje się na poziomie z I kwartału 2021 r. Niestety, rosną ceny gazu i koszty emisji CO2, co wpływa na obniżkę modelowych marż do poziomu z III–IV kwartału 2020 r. – wyjaśnia Krystian Brymora, analityk DM BDM.

Artykuł dostępny tylko dla e-prenumeratorów "Parkietu"
Oferta specjalna: Odbierz 50% rabatu na roczny dostęp do parkiet.com
    Uzyskaj pełen dostęp do ekskluzywnych materiałów publikowanych wyłącznie na parkiet.com: analiz, najnowszych komentarzy i opinii ekspertów.
  • nie zawiera wydania elektronicznego „Parkietu” i dodatków dla prenumeratorów.
  • nie zawiera: Aplikacji na smartfon i tablet
Kup teraz

Powiązane artykuły

© Licencja na publikację

© ℗ Wszystkie prawa zastrzeżone
Źródło: PARKIET

×

Żadna część jak i całość utworów zawartych w dzienniku nie może być powielana i rozpowszechniana lub dalej rozpowszechniana w jakiejkolwiek formie i w jakikolwiek sposób (w tym także elektroniczny lub mechaniczny lub inny albo na wszelkich polach eksploatacji) włącznie z kopiowaniem, szeroko pojętę digitalizację, fotokopiowaniem lub kopiowaniem, w tym także zamieszczaniem w Internecie - bez pisemnej zgody Gremi Media SA. Jakiekolwiek użycie lub wykorzystanie utworów w całości lub w części bez zgody Gremi Media SA lub autorów z naruszeniem prawa jest zabronione pod groźbą kary i może być ścigane prawnie.

Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami "Regulaminu korzystania z artykułów prasowych" [Poprzednia wersja obowiązująca do 30.01.2017]. Formularz zamówienia można pobrać na stronie www.rp.pl/licencja.


REKLAMA: automatycznie wyświetlimy artykuł za 15 sekund.