Chemia

Krakchemia. Duża zmienność cen

Krakchemia początku tego roku nie może zaliczyć do udanych. Zniżka przychodów w I kwartale o 5,7 proc. i wzrost czystej straty o 25 proc. (do 2,1 mln zł) to przede wszystkim rezultat niekorzystnej sytuacji na rynku granulatów tworzyw sztucznych, w handlu którymi krakowska firma się specjalizuje.
Foto: materiały prasowe

Chodzi zwłaszcza o spadające w tym czasie ceny surowca, co ograniczało na niego popyt (potencjalni odbiorcy czekali na dalsze zniżki), a w konsekwencji miało negatywny wpływ na wyniki spółki.

Wprawdzie na początku II kwartału ceny granulatów znowu zaczęły rosnąć, ale z drugiej strony zbliżające się wakacje to często okres, który przetwórcy tworzyw sztucznych, czyli główni klienci firmy, wykorzystują na przestoje technologiczne. Związane są one przede wszystkim z przeglądami i remontami linii produkcyjnych. W tej sytuacji niezmiernie trudno przewidzieć, czy i jak otoczenie rynkowe wpłynie w najbliższej przyszłości na kondycję finansową Krakchemii. Niezależnie od tego zarząd dąży do pozyskania nowych dostawców granulatów i podniesienia rentowności prowadzonego handlu, starając się utrzymać dotychczasową pozycję na polskim rynku. Po-nadto prowadzi działania intensyfikujące sprzedaż i dystrybucję odczynników i surowców chemicznych. TRF

Powiązane artykuły


REKLAMA: automatycznie wyświetlimy artykuł za 15 sekund.