Chemia

Krakchemia: Rosną straty

Ubiegłoroczne wyniki Krakchemii są znacznie słabsze od podanych przez spółkę miesiąc wcześniej. Co więcej, nie można wykluczyć, że ostatecznie okażą się jeszcze gorsze, gdyż w obu przypadkach są to dane szacunkowe.
Foto: materiały prasowe

Z informacji zawartych w najnowszym raporcie wynika, że skonsolidowane przychody wyniosły 182,4 mln zł, a czysta strata przekroczyła 13 mln zł. Rok wcześniej spółka zanotowała 225,6 mln zł przychodów i 12,9 mln straty netto.

Negatywny wpływ na wyniki miał zwłaszcza spadek obrotów granulatami tworzyw sztucznych, które zapewniają firmie największe wpływy. Nie pomagały też stosunkowo niskie ceny ropy i produktów ropopochodnych, gdyż w ujęciu wartościowym oznacza to spadek przychodów i marż. Ponadto Krakchemia zgodnie z zasadą ostrożnej wyceny utworzyła odpisy aktualizacyjne aktywów trwałych w wysokości ponad 2,9 mln zł. Co więcej, zarząd podjął decyzję o rozwiązaniu aktywów z tytułu podatku dochodowego za lata 2017, 2018 oraz połowę 2019 r. w łącznej kwocie prawie 3,5 mln zł, co dodatkowo wpłynęło na pogorszenie ubiegłorocznego wyniku. To konsekwencja ostrożnego podejścia do obecnej sytuacji na rynku w kontekście rosnącej niepewności co do rozwoju światowej gospodarki, na co duży wpływ ma pandemia koronawirusa.

Artykuł dostępny tylko dla e-prenumeratorów "Parkietu"
Wyjątkowa okazja: Półroczna e-prenumerata Parkietu 50% taniej
    Otrzymujesz dostęp do:
  • analiz, opinii, komentarzy, kwartalnych wyników finansowych
  • oraz pozostałych artykułów serwisu Parkiet.com
Kup teraz

Powiązane artykuły

© Licencja na publikację

© ℗ Wszystkie prawa zastrzeżone
Źródło: PARKIET

×

Żadna część jak i całość utworów zawartych w dzienniku nie może być powielana i rozpowszechniana lub dalej rozpowszechniana w jakiejkolwiek formie i w jakikolwiek sposób (w tym także elektroniczny lub mechaniczny lub inny albo na wszelkich polach eksploatacji) włącznie z kopiowaniem, szeroko pojętę digitalizację, fotokopiowaniem lub kopiowaniem, w tym także zamieszczaniem w Internecie - bez pisemnej zgody Gremi Media SA. Jakiekolwiek użycie lub wykorzystanie utworów w całości lub w części bez zgody Gremi Media SA lub autorów z naruszeniem prawa jest zabronione pod groźbą kary i może być ścigane prawnie.

Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami "Regulaminu korzystania z artykułów prasowych" [Poprzednia wersja obowiązująca do 30.01.2017]. Formularz zamówienia można pobrać na stronie www.rp.pl/licencja.


REKLAMA: automatycznie wyświetlimy artykuł za 15 sekund.