Chemia

KGL musiał podnosić ceny

Drogie surowce przyczyniają się do poprawy sytuacji w biznesie dystrybucji i pogorszenia w przetwórstwie. Problemy mogą wiązać się również z dostępnością tworzyw.
Foto: materiały prasowe

Od kilku miesięcy KGL obserwuje duży wzrost zapotrzebowania na granulaty tworzyw sztucznych, których dystrybucja to jeden z jego dwóch kluczowych biznesów. Jednocześnie przypomina, że przychody uzyskiwane na tej działalności są silnie skorelowane z fluktuacjami cen surowców ropopochodnych, a te są ostatnio znacznie wyższe, niż miało to miejsce w 2020 r. Dużym wyzwaniem może być za to przezwyciężenie problemów związanych z mocno ograniczoną ostatnio dostępnością tworzyw sztucznych.

Drogie surowce

Od kilku lat dużą dynamikę wzrostu wykazuje w firmie biznes produkcji folii i opakowań. W 2019 r. po raz pierwszy zapewnił jej ponad połowę przychodów. Również w tym przypadku o osiąganych wynikach zdecydują ceny tworzyw. Ich wysoki poziom, zwłaszcza polipropylenu i poliestru, ma jednak negatywny wpływ na dochodowość produkcji, gdyż KGL nie jest w stanie równie szybko podnosić cen finalnych wyrobów.

Artykuł dostępny tylko dla e-prenumeratorów "Parkietu"
Oferta promocyjna: dostęp do treści parkiet.com już od 9,90 zł za pierwszy miesiąc!

    Uzyskaj pełen dostęp do ekskluzywnych materiałów publikowanych wyłącznie na parkiet.com: opinii, komentarzy i analiz.

    Dostęp do treści parkiet.com - pakiet podstawowy nie zawiera wydania elektronicznego „Parkietu”, archiwum tekstów, aplikacji mobilnej, dodatków dla prenumeratorów.

Kup teraz

Powiązane artykuły

© Licencja na publikację

© ℗ Wszystkie prawa zastrzeżone
Źródło: PARKIET

×

Żadna część jak i całość utworów zawartych w dzienniku nie może być powielana i rozpowszechniana lub dalej rozpowszechniana w jakiejkolwiek formie i w jakikolwiek sposób (w tym także elektroniczny lub mechaniczny lub inny albo na wszelkich polach eksploatacji) włącznie z kopiowaniem, szeroko pojętę digitalizację, fotokopiowaniem lub kopiowaniem, w tym także zamieszczaniem w Internecie - bez pisemnej zgody Gremi Media SA. Jakiekolwiek użycie lub wykorzystanie utworów w całości lub w części bez zgody Gremi Media SA lub autorów z naruszeniem prawa jest zabronione pod groźbą kary i może być ścigane prawnie.

Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami "Regulaminu korzystania z artykułów prasowych" [Poprzednia wersja obowiązująca do 30.01.2017]. Formularz zamówienia można pobrać na stronie www.rp.pl/licencja.


REKLAMA: automatycznie wyświetlimy artykuł za 15 sekund.