REKLAMA
REKLAMA

Chemia

Śnieżka przejmuje na Węgrzech

Producent farb i lakierów zawarł ze spółką Lampo umowę nabycia udziałów w węgierskiej spółce Poli-Farbe Vegyipari.
Foto: materiały prasowe

Za 80 proc. udziałów w węgierskiej spółce Śnieżka zapłaci około 8 mld forintów węgierskich (ok. 108 mln złotych). - Ostateczna cena uzależniona jest od wysokości dotacji uzyskanych w przeszłości przez Poli-Farbe, które zostaną zatrzymane w Poli-Farbe oraz od wysokości zysku operacyjnego EBITDA za 2018 r. i może wzrosnąć maksymalnie o kwotę jednego miliarda forintów węgierskich, tj. około 13,5 milionów złotych – wyjaśniła spółka w komunikacie. Przeniesienie własności 80 proc. udziałów nastąpi w dniu zamknięcia pierwszego etapu transakcji, nie później jednak niż do 30 kwietnia 2019 r.

Po spełnieniu określonych warunków Śnieżka będzie mogła też nabyć pozostałe 20 proc. udziałów w Poli-Farbe. - Nasze spółki bardzo wiele łączy – podobne biznesowe korzenie, filozofia działania oraz portfolio produktów. Razem z Antalem Szabó, założycielem i dyrektorem zarządzającym Poli-Farbe, uznaliśmy, że to dobry moment na połączenie sił. Jesteśmy przekonani, że ta transakcja przyniesie obu stronom wymierne korzyści – ocenia Piotr Mikrut, prezes Śnieżki. – Co ważne, Antal Szabó, który wraz z załogą wypracował silną pozycję rynkową Poli-Farbe na Węgrzech, nadal będzie zaangażowany w długoterminowe zarządzanie spółką, zachowując przy tym 20 proc. jej udziałów - dodaje. Obie spółki liczą na synergie w obszarze badań i rozwoju i w związku z tym w obszarze produkcji, a także synergie w obszarze zakupu surowców. – Liczymy, że współdzielenie receptur umożliwi zwiększenie efektywności produkcji, optymalizację portfolio produktowego, a w rezultacie przyspieszenie rozwoju obu spółek. Z kolei większa skala działalności oraz dywersyfikacja źródeł dostaw pozwoli nam zaoszczędzić na zakupie surowców potrzebnych do produkcji – podsumowuje Piotr Mikrut.

Jak podała spółka, źródłem finansowania zakupu 80, proc. Udziałów przez Śnieżkę będą kredyty bankowe. Do dokonania transakcji nie jest wymagana zgoda organu ochrony konkurencji. Poli-Farbe jest jednym z najbardziej znanych producentów na węgierskim rynku farb dekoracyjnych. W 2017 r. (jednostkowe sprawozdanie finansowe za rok 2018 nie zostało do dnia transakcji sporządzone i zbadane) . Spółka osiągnęła sprzedaż w wysokości 11,05 mld forintów, EBITDA wyniosła 1,1 mld forintów, a zysk netto 753 mln forintów.

Powiązane artykuły

REKLAMA
REKLAMA

Wideo komentarz

REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA