Chemia

Ciech. Grupa istotnie obniży koszty transportu sody

Grupa kapitałowa Ciech, jako jeden z nielicznych krajowych podmiotów, zaczęła na szeroką skalę wykorzystywać samochody zasilane LNG (skroplony gaz ziemny).
Foto: materiały prasowe

Przewozy, które dotyczą jej podstawowych produktów, czyli sody kalcynowanej i oczyszczonej, realizuje w ramach współpracy z firmą LPG Polonia. Dzięki temu spółka przyczynia się do istotnego ograniczenia emisji CO2 (o około 60 proc.), tlenków azotu i siarki oraz cząstek stałych PM10. Co więcej transport ciężarówkami zasilanymi LNG jest tańszy niż w przypadku analogicznych przewozów realizowanych samochodami z silnikami na olej napędowy.

Aby przewozy odbywały się w sposób sprawny LPG Polonia wybudowała na terenie zakładów sodowych Ciechu w Inowrocławiu stację tankowania LNG na wewnętrzne potrzeby fabryki. Tym samym powstał kolejny tego typu obiekt w Polsce. Z danych European Alternative Fuels Observatory wynika, że na koniec 2020 r. w naszym kraju funkcjonowało zaledwie kilka stacji LNG na 332 w całej UE. „Dzięki uruchomieniu stacji LNG na terenie zakładu w Inowrocławiu, rocznie do klientów grupy Ciech w Polsce – głównie koncernów z branży FMCG i producentów szkła – trafi kilkaset tysięcy ton sody transportowanej nowoczesnymi ciężarówkami napędzanymi niskoemisyjnym gazem. Oprócz zmniejszenia śladu węglowego, dzięki długoterminowej współpracy z LPG Polonia w optymalnym modelu biznesowym, wypracujemy także znaczące oszczędności w obszarze związanym z logistyką i transportem" – mówi Adam Czarnul, członek zarządu Ciech Soda Polska i szef biznesu sodowego w grupie Ciech.

Artykuł dostępny tylko dla e-prenumeratorów "Parkietu"
Oferta promocyjna: dostęp do treści parkiet.com już od 9,90 zł za pierwszy miesiąc!

    Uzyskaj pełen dostęp do ekskluzywnych materiałów publikowanych wyłącznie na parkiet.com: opinii, komentarzy i analiz.

    Dostęp do treści parkiet.com - pakiet podstawowy nie zawiera wydania elektronicznego „Parkietu”, archiwum tekstów, aplikacji mobilnej, dodatków dla prenumeratorów.

Kup teraz

Powiązane artykuły

© Licencja na publikację

© ℗ Wszystkie prawa zastrzeżone
Źródło: PARKIET

×

Żadna część jak i całość utworów zawartych w dzienniku nie może być powielana i rozpowszechniana lub dalej rozpowszechniana w jakiejkolwiek formie i w jakikolwiek sposób (w tym także elektroniczny lub mechaniczny lub inny albo na wszelkich polach eksploatacji) włącznie z kopiowaniem, szeroko pojętę digitalizację, fotokopiowaniem lub kopiowaniem, w tym także zamieszczaniem w Internecie - bez pisemnej zgody Gremi Media SA. Jakiekolwiek użycie lub wykorzystanie utworów w całości lub w części bez zgody Gremi Media SA lub autorów z naruszeniem prawa jest zabronione pod groźbą kary i może być ścigane prawnie.

Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami "Regulaminu korzystania z artykułów prasowych" [Poprzednia wersja obowiązująca do 30.01.2017]. Formularz zamówienia można pobrać na stronie www.rp.pl/licencja.


REKLAMA: automatycznie wyświetlimy artykuł za 15 sekund.