Ciech. Grupa istotnie obniży koszty transportu sody

Grupa kapitałowa Ciech, jako jeden z nielicznych krajowych podmiotów, zaczęła na szeroką skalę wykorzystywać samochody zasilane LNG (skroplony gaz ziemny).

Publikacja: 14.01.2022 05:06

Ciech. Grupa istotnie obniży koszty transportu sody

Foto: materiały prasowe

Przewozy, które dotyczą jej podstawowych produktów, czyli sody kalcynowanej i oczyszczonej, realizuje w ramach współpracy z firmą LPG Polonia. Dzięki temu spółka przyczynia się do istotnego ograniczenia emisji CO2 (o około 60 proc.), tlenków azotu i siarki oraz cząstek stałych PM10. Co więcej transport ciężarówkami zasilanymi LNG jest tańszy niż w przypadku analogicznych przewozów realizowanych samochodami z silnikami na olej napędowy.

Aby przewozy odbywały się w sposób sprawny LPG Polonia wybudowała na terenie zakładów sodowych Ciechu w Inowrocławiu stację tankowania LNG na wewnętrzne potrzeby fabryki. Tym samym powstał kolejny tego typu obiekt w Polsce. Z danych European Alternative Fuels Observatory wynika, że na koniec 2020 r. w naszym kraju funkcjonowało zaledwie kilka stacji LNG na 332 w całej UE. „Dzięki uruchomieniu stacji LNG na terenie zakładu w Inowrocławiu, rocznie do klientów grupy Ciech w Polsce – głównie koncernów z branży FMCG i producentów szkła – trafi kilkaset tysięcy ton sody transportowanej nowoczesnymi ciężarówkami napędzanymi niskoemisyjnym gazem. Oprócz zmniejszenia śladu węglowego, dzięki długoterminowej współpracy z LPG Polonia w optymalnym modelu biznesowym, wypracujemy także znaczące oszczędności w obszarze związanym z logistyką i transportem" – mówi Adam Czarnul, członek zarządu Ciech Soda Polska i szef biznesu sodowego w grupie Ciech.

Artykuł dostępny tylko dla subskrybentów parkiet.com

Kontynuuj czytanie tego artykułu w ramach subskrypcji Parkiet.com

Zyskaj pełen dostęp do analiz, raportów i komentarzy na Parkiet.com

Chemia
Azoty poniosły w ubiegłym roku ogromne straty
Chemia
Ciech planuje ekspansję i rozwój pod nowym szyldem Qemetica
Chemia
Duża niepewność branży
Chemia
Deloitte obserwuje dużą niepewność w branży chemicznej
Chemia
Ciech zmieni nazwę na Qemetica
Chemia
Selena FM negatywnie zaskoczyła inwestorów