REKLAMA
REKLAMA

Byki i Niedźwiedzie

Byki i Niedźwiedzie oraz Złote Portfele: najlepszy fundusz absolutnej stopy zwrotu

parkiet.com

Wręczenie nagród „Byki i Niedźwiedzie” już 21 marca 2019 r. Kto jest nominowany? Kto wygrywał w poprzednich latach? Wszystko na ten naszych nagród: parkiet.com/byki

Dla grupy funduszy absolutnej stopy zwrotu poprzedni rok był bardzo trudny, choć – jak w każdym przypadku – znajdziemy takie strategie, które zdołały uniknąć kłopotów, oraz takie, gdzie problemy się spiętrzyły. Przede wszystkim warto podkreślić, że ta kategoria funduszy zanotowała największy procentowo spadek aktywów. Trudniejsza była szczególnie druga połowa roku, kiedy klienci zaczęli masowo wycofywać pieniądze z kilku towarzystw, co odsłoniło słabe strony funduszy. Powodem zachowania klientów było m.in. wszczęcie postępowań administracyjnych przez Komisję Nadzoru Finansowego i obawy o ich rezultat. Łącznie w zeszłym roku z funduszy absolutnej stopy zwrotu odpłynęło ponad 5 mld zł, co oczywiście – w związku z niską płynnością na rynku – skutkowało znaczną przeceną aktywów. Co więcej, biorąc pod uwagę wyniki w tej kategorii, dla części klientów nazwa ich funduszu mogła być myląca. Przypomnijmy, że tego rodzaju fundusze mają bardzo elastyczną strategię inwestycyjną i z założenia powinny zarabiać w każdych warunkach rynkowych. W praktyce jednak znaczna część w 2018 r. zanotowała stratę. Niektórym udało się jednak zakończyć ubiegły rok zwyżką, i to nawet niemałą.

Laureatem Złotego Portfela w kategorii funduszu absolutnej stopy zwrotu za 2018 r. jest Opera Alfa-plus.pl, fundusz znajdujący się w ofercie Opery TFI. W przypadku tego TFI fundusze zwykle zarządzane są przez zespół kierowany przez Artura Włocha, członka zarządu Opery. Opera Alfa-plus.pl w ubiegłym roku zanotował 7,72 proc. zysku.

Na drugim miejscu uplasował się PKO Globalnej Strategii FIZ, którego zarządzającym jest Rafał Matulewicz. Efekt jego pracy w ubiegłym roku jest niewiele gorszy niż zwycięzcy, bo fundusz zarobił 7,44 proc.

Na trzecim miejscu w kategorii funduszy absolutnej stopy zwrotu znalazł się Insignis FIZ kierowany przez Grzegorza Witkowskiego. W poprzednim roku jego strategia przyniosła blisko 4 proc. zwrotu.

© Licencja na publikację
© ℗ Wszystkie prawa zastrzeżone
Źródło: PARKIET

×

Żadna część jak i całość utworów zawartych w dzienniku nie może być powielana i rozpowszechniana lub dalej rozpowszechniana w jakiejkolwiek formie i w jakikolwiek sposób (w tym także elektroniczny lub mechaniczny lub inny albo na wszelkich polach eksploatacji) włącznie z kopiowaniem, szeroko pojętę digitalizację, fotokopiowaniem lub kopiowaniem, w tym także zamieszczaniem w Internecie - bez pisemnej zgody Gremi Media SA. Jakiekolwiek użycie lub wykorzystanie utworów w całości lub w części bez zgody Gremi Media SA lub autorów z naruszeniem prawa jest zabronione pod groźbą kary i może być ścigane prawnie.

Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami "Regulaminu korzystania z artykułów prasowych" [Poprzednia wersja obowiązująca do 30.01.2017]. Formularz zamówienia można pobrać na stronie www.rp.pl/licencja.


Wideo komentarz

REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA