Mediana cen domów w USA wzrosła przez ostatnie dziesięć lat o prawie 30 proc., gdy mediana dochodów zwiększyła się w tym czasie o 11 proc. – wynika z wyliczeń Bankrate. Kryzys towarzyszący pandemii sprawił, że nieruchomości w USA stały się mniej dostępne cenowo. Według analityków firmy Clever Real Estate, by zarobić na własny dom, Amerykanie potrzebują w 2021 r. średniego rocznego dochodu wynoszącego 144,2 tys. USD, gdy mediana dochodów gospodarstw domowych wynosi obecnie w USA 69,2 tys. USD.

Część amerykańskich ekspertów i pożyczkodawców hipotecznych radzi potencjalnym kredytobiorcom, by kupowali nieruchomości o cenie wynoszącej co najwyżej 2,5 razy tyle, ile wynoszą roczne dochody kupujących. Według wyliczeń Clever Real Estate ten warunek jest jednak możliwy do spełnienia jedynie w sześciu spośród 50 najludniejszych amerykańskich metropolii (licząc średnie ceny domów w porównaniu ze średnimi dochodami mieszkańców). W Nowym Jorku, Los Angeles, San Francisco i San Jose ten współczynnik sięga już 9,8.

– Mamy coraz więcej ludzi, którzy będą mieć problem ze zbudowaniem majątku za pomocą inwestycji w dom – twierdzi Francesca Ortegren, analityczka Clever Real Estate.

Amerykański rynek nieruchomości jest nadal mocno rozgrzany. Indeks S&P/Case-Shiller, mierzący ceny domów w 20 największych metropoliach w USA, wzrósł w sierpniu aż o 19,7 proc. r./r. i znalazł się rekordowo wysoko. Indeks cen nieruchomości FHFA zwiększył się natomiast w sierpniu o 18,5 proc. r./r. Co prawda wiosną pogorszyła się sprzedaż nowych domów w USA (w kwietniu spadła o 8,8 proc. r./r., w maju zmniejszyła się o 7,9 proc., a w czerwcu o 6,8 proc.), ale we wrzesniu wzrosła ona aż o 14 proc. r./r. Po spowolnieniu z wiosny i wczesnego lata odbiła też sprzedaż domów na rynku wtórnym. We wrześniu skoczyła o 7 proc. Rosnące ceny materiałów budowlanych zaczęły już jednak hamować budowy nowych domów. Liczba nowych budów niespodziewanie spadła we wrześniu o 1,6 proc., do najniższego poziomu od pięciu miesięcy. Liczba nowych pozwoleń budowlanych zmniejszyła się w tym czasie aż o 7,8 proc., do najniższego poziomu od 12 miesięcy. Mniejsza liczba nowych inwestycji budowlanych wraz z rosnącymi kosztami materiałów może się przyczynić do dalszego wzrostu cen domów w USA w nadchodzących miesiącach.

Ceny nieruchomości w USA rosną szybciej niż dochody Amerykanów już od wielu dekad. Według wyliczeń Clever Real Estate od 1965 r. domy zdrożały o 118 proc., a średnie dochody ludności wzrosły (uwzględniając inflację) o zaledwie 15 proc.