REKLAMA
REKLAMA

Budownictwo

Globalworth Poland: Ekspansja popłaca

Zarządca nieruchomości komercyjnych zbiera owoce ekspansji. W I półroczu wynik z najmu (NOI – przychód minus koszty operacyjne) wzrósł o 77 proc., do 24,7 mln euro.
Foto: materiały prasowe

Skokowy wzrost to zasługa dołączenia w tym roku do portfela biurowców Warta Tower, Westlink i Quattro Business Park oraz efekt konsolidacji kupionych pod koniec zeszłego roku A4 Business Park, Westgate i Tryton Business House.

Firma zaksięgowała też 19,3 mln euro zysku z tytułu aktualizacji wartości portfela nieruchomości – to o ponad 260 proc. lepszy wynik niż rok wcześniej.

Zysk netto wyniósł 23,1 mln euro wobec 20,3 mln euro rok wcześniej. W I połowie 2018 r. grupa poniosła wysokie koszty finansowe, podczas gdy rok wcześniej wykazała duży zysk z tytułu różnic kursowych. Obecnie główną walutą Globalworth Poland jest euro, wahania kursu nie mają więc wpływu na wyniki.

Zgodnie z nową polityką dywidendową, spółka ma płacić dywidendę dwa razy do roku – maksymalnie 90 proc. wolnych operacyjnych przepływów pieniężnych (FFO). Po I półroczu wskaźnik FFO wynosi 0,03 euro (13 gr) na akcję. W tym roku spółka wypłaciła dywidendę jeszcze według starych zasad.

Globalworth Poland dysponuje w Polsce portfelem nieruchomości rzędu 375 tys. mkw. Tylko w tym roku firma wydała na nieruchomości biurowe 330 mln euro. To nie wszystko, bo spółka ma na celowniku – na etapie due diligence – nieruchomości o wartości (GAV – gross asset value) około 200 mln euro. Na koniec czerwca wartość portfela Globalworth Poland sięgała 932 mln euro.

Foto: GG Parkiet

Spółka jest częścią grupy Globalworth, która zarządza nieruchomościami także w Rumunii – wartość aktywów na obu rynkach wynosi 2,1 mld euro.


Wideo komentarz

REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA