Budownictwo

Deweloperzy: Prawie jak w mięsnym za PRL-u

Piętnastu deweloperów z rynku kapitałowego w II kwartale br. sprzedało w sumie 7,3 tys. lokali, o 7 proc. więcej kwartał do kwartału, choć za wzrost grupy odpowiadają Atal i Robyg – większość spółek zanotowała spadek.
Foto: Adobestock

– Nie spodziewam się już znacznego wzrostu sprzedaży mieszkań, bo deweloperom coraz trudniej rozpoczynać kolejne inwestycje – mówi Bartosz Turek, główny analityk HRE Investments. – Firmy muszą balansować między potrzebami popytu a wielkością oferty, którą są w stanie dostarczyć. Nie mogą od razu sprzedać wszystkiego, co mają, bo potem biura sprzedaży będą wyglądały jak mięsny za PRL-u. Podnoszą więc z jednej strony ceny, a z drugiej nie szczędzą sił i środków, aby powiększać skalę i zaspokoić popyt.

Na wagę złota są działki, na których szybko można ruszać z inwestycją – dodaje. Mocny popyt to pochodna niemal nieoprocentowanych lokat, tanich kredytów, aktywizacji odroczonego przez epidemię popytu, dobrych perspektyw rozwoju gospodarki, wzrostu płac i zatrudnienia. Ponadto coraz większy popyt zgłaszają fundusze z rynku PRS. ar

Artykuł dostępny tylko dla e-prenumeratorów "Parkietu"
Oferta specjalna: Odbierz 50% rabatu na roczny dostęp do parkiet.com
    Uzyskaj pełen dostęp do ekskluzywnych materiałów publikowanych wyłącznie na parkiet.com: analiz, najnowszych komentarzy i opinii ekspertów.
  • nie zawiera wydania elektronicznego „Parkietu” i dodatków dla prenumeratorów.
  • nie zawiera: Aplikacji na smartfon i tablet
Kup teraz

Powiązane artykuły

© Licencja na publikację

© ℗ Wszystkie prawa zastrzeżone
Źródło: PARKIET

×

Żadna część jak i całość utworów zawartych w dzienniku nie może być powielana i rozpowszechniana lub dalej rozpowszechniana w jakiejkolwiek formie i w jakikolwiek sposób (w tym także elektroniczny lub mechaniczny lub inny albo na wszelkich polach eksploatacji) włącznie z kopiowaniem, szeroko pojętę digitalizację, fotokopiowaniem lub kopiowaniem, w tym także zamieszczaniem w Internecie - bez pisemnej zgody Gremi Media SA. Jakiekolwiek użycie lub wykorzystanie utworów w całości lub w części bez zgody Gremi Media SA lub autorów z naruszeniem prawa jest zabronione pod groźbą kary i może być ścigane prawnie.

Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami "Regulaminu korzystania z artykułów prasowych" [Poprzednia wersja obowiązująca do 30.01.2017]. Formularz zamówienia można pobrać na stronie www.rp.pl/licencja.


REKLAMA: automatycznie wyświetlimy artykuł za 15 sekund.