REKLAMA
REKLAMA

Budownictwo

Trakcja: Hiszpanie są gotowi znów wesprzeć spółkę

Do połowy roku zarząd budowlanej firmy chce rozwiązać problemy związane z refinansowaniem zadłużenia bankowego i podniesieniem kapitału.
Foto: Fotolia

Co do potencjalnej emisji papierów szczegółów nie ma. O komentarz poprosiliśmy głównego akcjonariusza, hiszpańską spółkę Comsa Corporación (kontroluje ponad 31 proc. papierów).

„Jeśli chodzi o nasze stanowisko wobec bieżącej sytuacji Trakcji, potwierdzamy, że Comsa jest świadoma propozycji zarządu Trakcji, który zapowiedział podjęcie kroków obejmujących podwyższenie kapitału i zaciągnięcie finansowania dłużnego w celu wzmocnienia możliwości spółki. Comsa wesprze te kroki" – napisał Carlos Almécija Salvia z biura prasowego Comsy.

W 2012 r. Trakcja przeprowadziła podobną operację, emitując obligacje zamienne na akcje objęte m.in. przez Hiszpanów.

We wtorek notowania specjalizującej się w infrastrukturze drogowej i torowej spółki runęły o prawie 30 proc., do 2,75 zł, w reakcji na odpisy na nierentowne kontrakty zawarte głównie w latach 2016–2017. Inwestorów zaniepokoiły też wieści o potencjalnym naruszeniu kowenantów umów kredytowych i zapowiedź emisji akcji.

Zarząd uspokoił, że emisja nie powinna być postrzegana jako ratunkowa, a restrukturyzacja zadłużenia bankowego ma wręcz doprowadzić do zwiększenia możliwości finansowych Trakcji.

W czwartek za papiery płacono nawet 2,89 zł.

Raport roczny zbadany przez biegłego ukaże się dopiero 10 kwietnia. Przedstawiciele rewidenta nie brali udziału w wewnętrznym przeglądzie portfela kontraktów. Spółka dokonała odpisów na 139 mln zł na umowy, w których wzrost kosztów wykonawstwa pożarł marże, przez co skonsolidowana strata netto w 2018 r. ma sięgnąć 75 mln zł.

Wartość portfela zamówień koncernu wynosiła na koniec grudnia 2,2 mld zł, z czego blisko 70 proc., czyli 1,5 mld zł, to umowy podpisane w ubiegłym roku, o których rentowność zarząd jest raczej spokojny. Do tego dochodzą umowy zawarte w tym roku (90 mln zł) i najlepsze oferty (570 mln zł).

Dodatkowo spółka ma roszczenia na 110 mln zł, szykuje pozwy na jeszcze 30 mln zł. O kolejne 120 mln zł stara się na etapie przedsądowym.

Notowania akcji na stronie:

Powiązane artykuły

REKLAMA
REKLAMA

REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA