Budownictwo

Spravia też sprzedała ponad 4 tysiące mieszkań

Największy wpływ na wynik miało gigantyczne zamówienie od funduszu PRS.
Foto: materiały prasowe

Spravia, czyli dawny Budimex Nieruchomości, w 2021 r. sprzedał nabywcom indywidualnym 1524 mieszkania, o prawie 9 proc. mniej niż rok wcześniej. Niepubliczny deweloper podpisał też duży kontrakt z funduszem Heimstaden na budowę 2498 lokali do portfela najmu: pierwsze zostaną oddane pod koniec tego roku, a cały pakiet znajdzie się w zasobach Heimstadena w 2024 r.

W sumie Spravia sprzedała więc w zeszłym roku 4022 mieszkania, o 240 proc. więcej niż rok wcześniej. W 2021 r. w klubie „czterotysięczników" znalazły się Atal, Dom Development i Robyg – które oparły sprzedaż na nabywcach indywidualnych oraz Murapol, który jak Spravia, znaczną część wyniku wypracował dzięki dużemu kontraktowi z funduszem PRS.

– Najem instytucjonalny będzie się w Polsce rozwijać, takie są trendy w Europie. Stąd uważam, że PRS powinien się znaleźć w strategii spółki deweloperskiej, zwłaszcza że rynek sprzedaży mieszkań jest cykliczny. Z jednej strony duże transakcje mogą oznaczać niższą marżę niż w przypadku sprzedaży detalicznej, ale z drugiej dają pewność przepływów finansowych. Heimstaden to partner strategiczny, z którym zakładamy długofalową relację, ale nie jest wykluczona współpraca z innymi graczami, bo to daje elastyczność. Same fundusze PRS mają bowiem różne strategie, np. Szwedzi specjalizują się w najmie mieszkań rodzinom, które nie chcą zaciągać kredytu hipotecznego – mówił nam jesienią Damian Kapitan, prezes Spravii.

Powiązane artykuły


REKLAMA: automatycznie wyświetlimy artykuł za 15 sekund.