Biura maklerskie

W branży maklerskiej w końcu nastał czas wielkich żniw

Przypadek domu maklerskiego XTB, który w I kwartale znacząco poprawił wyniki finansowe, nie jest odosobniony. Również sytuacja innych biur wyraźnie się polepszyła. Wpływy z prowizji są najwyższe od lat.
Foto: Adobestock

Koniec mówienia o marazmie w branży maklerskiej. Brokerzy są jednymi z największych beneficjentów nadzwyczajnej rynkowej zmienności, za którą stoi koronawirus. Od kilku tygodni mają ręce pełne roboty, a to oznacza też dla nich większe zyski.

Rekordowe wpływy

Przepisem na sukces okazała się przede wszystkim większa aktywność inwestorów oraz napływ nowych klientów. Trend ten na dobre rozpoczął się w marcu, a kontynuowany był w kwietniu.

– Od wybuchu pandemii koronawirusa obserwujemy bardzo wzmożoną aktywność wszystkich grup klientów Santander BM. Duża zmienność na rynkach kapitałowych sprawiła, że na giełdę wrócili inwestorzy, którzy od dłuższego czasu nie składali zleceń, ale pojawili się też nowi. Od początku roku otworzyliśmy sześciokrotnie więcej rachunków niż w takim samym okresie 2019 r. Aż 65 proc. z nich to klienci banku korzystający ze zdalnego procesu otwierania rachunków, który uruchomiliśmy w ostatnim kwartale 2019 r. Duży udział w obrotach naszych klientów miały też rynki zagraniczne – mówi Wojciech Sieńczyk, dyrektor Santander BM.

Maklerzy otwarcie przyznają także, że notują znaczący wzrost wpływów z tytułu prowizji giełdowej. W niektórych przypadkach bite są historyczne rekordy.

– Ostatnie dwa miesiące są dla nas okresem szczególnie wytężonej pracy, i to we wszystkich obszarach biznesowych, czego potwierdzeniem są bardzo dobre wyniki biura – mówi Grzegorz Zawada, dyrektor BM PKO BP. – Na GPW utrzymujemy wysoką drugą pozycję tuż za JP Morgan. Utrzymujemy najwyższej jakości produkt analityczny dla inwestorów instytucjonalnych. Nasza „Strategia kwartalna na II kwartał 2020" bije rekordy czytelnictwa. Bardzo zaktywizowali się inwestorzy indywidualni, otwierają bardzo dużo nowych rachunków i inwestują zarówno na rynku polskim, jak i za granicą. Dzięki dynamicznemu wzrostowi obrotów nasza prowizja giełdowa w marcu była najwyższa w historii biura, a kwiecień zapowiada się jeszcze lepiej – nie ukrywa Zawada.

Powody do optymizmu mają również inne biura. – Pierwszy kwartał należy uznać za bardzo udany – przyznaje Piotr Kozłowski, dyrektor BM Pekao. Jak dodaje, firma odnotowała wysoki wzrost liczby nowych rachunków maklerskich. Dodatkowo wiele kont ponownie się aktywowało. – Obie grupy klientów zasilały konta i dokonywały transakcji na GPW oraz na zagranicznych giełdach. Odnotowaliśmy też spektakularny wzrost sprzedaży w obszarach bankowych papierów wartościowych oraz certyfikatów inwestycyjnych. Nie bez znaczenia była również aktywność klientów na rynku obligacji. Jesteśmy bardzo zadowoleni z tych wyników. Wzrost liczby transakcji oraz obrotów przełożył się na wyniki finansowe, w tym na wzrost prowizji giełdowych. W kwietniu nie zwalniamy tempa – cały czas rośnie liczba nowych rachunków, widzimy napływ aktywów. Prognozy kwietniowe są także bardzo dobre. Obroty i prowizje utrzymują się na wysokim poziomie, porównywalnym z marcowym – dodaje Kozłowski.

– W marcu i kwietniu DM BOŚ odnotował dwukrotnie większe obroty i przychody z prowizji w stosunku do tego samego okresu w ubiegłym roku – mówi z kolei Radosław Olszewski, prezes DM BOŚ. – Zwiększyła się też znacząco liczba nowych rachunków maklerskich, których otworzyliśmy kilka razy więcej niż przeciętnie miesięcznie w 2019 r. Oczywiście jesteśmy zadowoleni z wyników, ale należy pamiętać, że jesteśmy po długim okresie stagnacji na rynku – dodaje.

Chwilo, trwaj

Brokerzy oczywiście cieszą się z obecnej sytuacji, ale jednocześnie starają się zachować spokój. Przyznają bowiem, że przyszłość jest wielką niewiadomą.

– Bardzo ostrożnie podchodzimy do obecnego wzrostu, gdyż nie wiadomo, jak sytuacja rozwinie się w najbliższych miesiącach. Wierzymy jednak, że nowi inwestorzy zostaną z nami na dłużej i ten rok będzie dla branży maklerskiej przełomowy – mówi Radosław Olszewski.

Powiązane artykuły


REKLAMA: automatycznie wyświetlimy artykuł za 15 sekund.