Banki

Nowa tura wakacji kredytowych

Banki wprowadzą nowe pozaustawowe wakacje kredytowe, ale udzielane będą tylko niektórym przedsiębiorcom. Chodzi o odroczenie spłat rat kapitałowych lub kapitałowo-odsetkowych.
Foto: Adobestock

Na początku grudnia Europejski Urząd Nadzoru Bankowego postanowił reaktywować wytyczne dotyczące moratoriów na spłaty kredytów, stosowanych w obliczu kryzysu spowodowanego przez COVID-19. Poprzednie wakacje kredytowe obowiązywało do 30 września, ale druga skala pandemii zaskoczyła nadzorców.

Nie jest to automatyczne, niezbędne było podjęcie decyzji na poziomie banków i 17 grudnia polski sektor podjął decyzję o wznowieniu moratorium. Jednak nowe, bankowe pozaustawowe moratoria kredytowe oferowane będą wyłącznie przedsiębiorcom, nie będą dostępne dla klientów indywidualnych (ci mają do dyspozycji ustawowe wakacje kredytowe, ale tu warunkiem jest utrata pracy lub głównego źródła dochodu). Odroczenie spłat kredytu wynosić będzie maksymalnie 3 miesiące dla klientów, którzy skorzystali już z pierwotnego moratorium pozaustawowego (niezależnie od dotychczasowego okresu odroczenia udzielonego w ramach tego moratorium), lub maksymalnie 6 miesięcy dla klientów, którzy nie skorzystali dotychczas z pierwotnego moratorium pozaustawowego. Wnioski można składać do 31 marca 2021 r., moratorium ma obowiązywać od 18 stycznia.

Mowa o produktach udzielonych przed 13 marca br. (przed rozpoczęciem pandemii). Nowe moratorium pozaustawowe będzie ograniczone do części grup kredytobiorców najbardziej dotkniętych przez Covid-19 czyli wyłącznie dla przedsiębiorców (nie będzie dostępne dla klientów indywidualnych) uprawnionych do świadczeń z Tarczy Finansowej PFR z rozszerzeniem na przedsiębiorców prowadzących działalność w zakresie wynajmu powierzchni w obiektach handlowych lub usługowych, w tym parkach handlowych, o powierzchni sprzedaży lub świadczenia usług powyżej 2000 m kw.

Powiązane artykuły


REKLAMA: automatycznie wyświetlimy artykuł za 15 sekund.