Banki

Idea Bank z programem obligacyjnym

To kolejny w polskim sektorze bank emitujący obligacje podporządkowane. Zarząd przyjął program upoważniający do uplasowania papierów za 200 mln zł.
Foto: materiały prasowe

Zarząd Idea Banku uchwalił piąty program emisji obligacji podporządkowanych w kwocie do 200 mln zł. Na razie nie podano więcej szczegółów dotyczących tenoru czy oprocentowania (wiadomo tylko, że będzie zmienne i oparte na WIBOR3M albo 6M, co jest standardem w branży, kupon ma być wypłacalny co trzy albo sześć miesięcy). Ostatnio sporo banków emitowało obligacje podporządkowane – PKO BP, Pekao, Getin Noble Bank, Alior, Pocztowy, BOŚ a szykuje się do tego także Millennium.

Bank podaje, że celem emisji obligacji jest pozyskanie środków z przeznaczeniem na finansowanie bieżącej działalności banku oraz stworzenie możliwości zaoferowania obecnym i potencjalnym klientom banku nowych produktów. Najważniejszym celem emisji jest fakt wynikający z ich natury – zgodnie z prawem mogą być zakwalifikowane (po uzyskaniu zgody od Komisji Nadzoru Finansowego) do funduszy uzupełniający Tier 2, co podnosi łączny współczynnik kapitałowy TCR.

Po co Idea Bankowi kapitał, skoro zarówno sama spółka jak i grupa wykazują bezpieczne poziomy wskaźników adekwatności kapitałowej, a prawdopodobnie rozwój w przyszłych miesiącach nie będzie aż tak szybki, aby potrzeba było więcej kapitału? Współczynnik TCR dla grupy ukształtował się na koniec września na poziomie 13,8 proc., a Tier 1 wyniósł 12,1 proc.  Być może bank chciałby wypłacić dywidendę. Na początku nowego roku jego wymów będzie dla obu współczynników kapitałowych wynosił 10,88 proc. dla Tier 1 oraz 12,88 dla TCR. Nie wiemy jakie współczynniki bank zanotuje na koniec roku (zmieniają się niektóre regulacje a bank może zakwalifikować do kapitału część zysku z poprzednich kwartałów tego roku). Aby wypłacić dywidendę musiałby mieć współczynnik Tier 1 w wysokości 12,38 proc. a TCR 14,38 proc.

Dywidenda nie jest więc poza zasięgiem, ale kluczowe będą zmiany wpływające na kształtowanie się współczynników kapitałowych (zaliczenie do kapitału 200 mln zł obligacji podporządkowanych w pewnym stopniu by je pomogło). Ostateczne słowo będzie miała Komisja Nadzoru Finansowego, która w tym roku wstrzymała Idea Bankowi, mimo że spełniał wymogi, podział zysku.


Wideo komentarz

Powiązane artykuły