REKLAMA
REKLAMA

Banki

Pekao zainteresowane akwizycjami

Drugi co do wielkości bank w Polsce może kupić mały bank cyfrowy za granicą lub niezależną spółkę zarządzającą aktywami w Polsce.

Michał Krupiński, prezes Pekao

Foto: materiały prasowe

Michał Krupiński, prezes Pekao, rozmawiał na temat polskiego sektora bankowego i przyszłości Pekao z Reutersem podczas forum TEH-Ambrosetti we włoskim Cernobbio. Wykluczył, że Pekao mogłoby rozważać połączenie z innym krajowym bankiem po tym jak odstąpiono od takiej transakcji z Aliorem. Zaznaczył jednak, że spodziewa się dalszej konsolidacji polskiego rynku bankowego, który będzie również pod wpływem rozważanych międzynarodowych fuzji w Europie jako że zagraniczne banki mają swoje operacje w Polsce.

- Za kilka lat na polskim rynku pozostanie pięć-sześć głównych graczy – dodał Krupiński. Poinformował, że Pekao nie będzie rosło poprzez fuzje i przejęcia, ale przygląda się uważnie potencjalnym okazjom. – To, czemu się przyglądamy, to w jaki sposób najlepiej rozwinąć cyfrowy bank, najlepiej poza Polską, ponieważ około 10 mln Polaków żyje za granicą – dodał. Jego zdaniem decyzja czy Pekao będzie budować taki cyfrowy bank od podstaw czy kupi małego zagranicznego gracza tego typu zapadnie w ciągu paru kwartałów.

Piotr Wetmański, szef strategii Pekao, powiedział, że bank przygląda się małym cyfrowym bankom do przejęcia w takich krajach jak Wielka Brytania, Francja, i Niemcy, gdzie mieszka sporo Polaków. – Jest tam trochę interesujących nas podmiotów. To byłaby dość niewielka akwizycja, która mogłaby szybko urosnąć – dodał. Pekao już uruchamia biuro w Londynie do obsługi inwestorów chcących kupić polskie aktywa, w zależności od powodzenia tego projektu rozważa uruchomienie podobnego w Nowym Jorku.

Krupiński wskazał, że Pekao rozważa także przejęcie niewielkiej niezależnej spółki zarządzającej aktywami w Polsce. Firmy z tego segmentu są pod presją, bo brakuje im sieci dystrybucji, które banki mogą zapewnić, szczególnie po wprowadzeniu nowych regulacji. Zdaniem prezesa powodują one, że efekty skali w zarządzaniu aktywami są coraz ważniejsze, więc konsolidacja tego biznesu ma sens. Pekao ma własne TFI, którego jest już jedynym właścicielem (wcześniej połowę akcji Pioneera miał UniCredit).

- Moglibyśmy połączyć naszą spółkę zarządzającą aktywami z innymi graczami albo dokonać przejęcia. Żadna decyzja nie zapadła, kolejny rok lub dwa będą bardzo ciekawe pod tym względem – dodał. Pojawiały się wcześniej informacje, że PZU, główny akcjonariusz Pekao mający własne duże TFI, może zechcieć wchłonąć Pekao TFI.

Powiązane artykuły

REKLAMA
REKLAMA

REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA