Banki

Zgoda KNF dla nowego prezesa PKO BP

Komisja Nadzoru Finansowego jednogłośnie zgodziła się na objęcie przez Jana Emeryka Rościszewskiego stanowiska prezesa PKO BP.

Jan Emeryk Rościszewski, prezes PKO BP

Foto: Fotorzepa, Robert Gardziński

Jan Emeryk Rościszewski nie czekał długo na zatwierdzenie swojej kandydatury przez KNF – zajęło to niecałe trzy miesiące. Na początku czerwca bowiem rada nadzorcza PKO BP powołała go na stanowisko prezesa banku. Uzyskanie zgody KNF na formalne objęcie tej funkcji nie jest zaskoczeniem biorąc pod uwagę duże doświadczenie Rościszewskiego.

Od 2016 r. jest wiceprezesem PKO BP odpowiadającym za bankowość detaliczną. Gdy Zbigniew Jagiełło na początku maja złożył nieoczekiwanie rezygnację z funkcji prezesa (pełnił ją przez prawie 12 lat), Rościszewski od początku był wymieniany jako jeden z głównych kandydatów na jego następcę. Ma duże, ponad 30-letnie doświadczenie w finansach, zdobyte głównie w ubezpieczeniach. Od 1996 r. związany z francuską grupą BNP Paribas: w latach 1998– 2016 był prezesem w Towarzystwie Ubezpieczeń na Życie Cardif Polska, w latach 2001–2016 był też dyrektorem generalnym Cardif Assurance Risques Divers w Polsce. W latach 1990–1991 pracował we Francji dla AXA Banque i AXA International, a w latach 1991–1993 dla Groupe Azur. Między 1993 a 1996 r. w zarządzie TU Azur Ostoja i TUnŻ Azur Życie. Jest kawalerem Zakonu Maltańskiego i członkiem zarządu tej organizacji w Polsce.

Absolwent Wydziału Nauk Humanistycznych Katolickiego Uniwersytetu Lubelskiego oraz Institut d'Etudes Politiques de Paris. Posiada też dyplom Executive MBA oraz uprawnienia brokera ubezpieczeniowego. ukończył szkolenia w dziedzinie finansów, ubezpieczeń i zarządzania we Francji, Wielkiej Brytanii i Polsce. W latach 1981–1983 działał w Prymasowskim Komitecie Pomocy Osobom Pozbawionym Wolności. Odznaczony jest Krzyżem Oficerskim Polonia Restituta.

Powiązane artykuły


REKLAMA: automatycznie wyświetlimy artykuł za 15 sekund.