REKLAMA
REKLAMA

Banki

Wyparowuje kapitalizacja banków Czarneckiego. Tracą Idea Bank, Getin Noble i Getin Holding

Nie tylko akcje Idea Banku dzisiaj mocno spadają po publikacji informacji o jego odpisach. Przecena dotknęła też Getin Noble, większy bank Leszka Czarneckiego.

Leszek Czarnecki

Foto: materiały prasowe

Akcje Idea Banku tanieją dzisiaj o 25,4 proc., do 4,61 zł. Przecenie towarzyszą wzmożone obroty – do południa właścicieli zmieniło ponad 1 mln akcji (w porównaniu do średnio 70 tys. akcji na całą sesję w ostatnich trzech miesiącach). Od początku roku notowania banku tąpnęły o 80 proc. Obecny poziom kursu jest kolejnym ustanowionym ostatnio najniższym w historii. Bank debiutował na GPW w kwietniu 2015 r., kiedy w ofercie publicznej sprzedawano akcje za 24 zł.

Czytaj także: Idea Bank: GetBack i ubezpieczenia odbijają się czkawką

Konieczna emisja akcji?

Kapitalizacja Idea Banku wynosi już tylko 364 mln zł, czyli tylko od stycznia ubyło 1,5 mld zł. Bank jest wyceniany tylko na 0,15x wartości księgowej (zgromadzonego kapitału własnego). Dzisiejszą gwałtowną przecenę napędził raport z piątku wieczorem, w których bank poinformował o dużych odpisach i spadku współczynników kapitałowych poniżej wymogów Komisji Nadzoru Finansowego. Do ich wypełnienia może konieczna być emisja akcji – aby tylko spełnić wymogi bank potrzebuje dodatkowo ok. 200 mln zł kapitału, a by móc się spokojnie rozwijać potrzebne by było kolejne 200 mln zł (przy założeniu, że nie zmieniła się istotnie od marca wartość aktywów ważonych ryzykiem).

Kapitalizacja obu banków spadła o 2,4 mld zł

Spora przecena dotknęła też Getin Noble Bank, również przy wzmożonych obrotach. Jego akcje tanieją dziś o 9,2 proc., do 0,79 zł, najniższego poziomu w historii. Od początku roku kurs spadł o 51 proc. Bank wyceniany jest na prawie 770 mln zł, czyli od końca stycznia kapitalizacja spadłą o prawie 900 mln zł. Wycena banku to 0,21x wartości księgowej. Akcje Getin Holdingu, największego pojedynczego akcjonariusza Idei, tanieją o 17 proc., do najniższych w historii 0,43 zł (kapitalizacja spadła od stycznia o ponad 800 mln zł).

Głównym akcjonariuszem tych trzech instytucji jest Leszek Czarnecki. Od początku roku ich kapitalizacja stopniała o 3,2 mld zł. Wrocławski biznesmen ma 53 proc. akcji GNB (kolejne 6,9 proc. ma kontrolowany przez niego Getin Holding) oraz 16,1 proc. walorów Idei Banku (plus 54,5 proc. przez Getin Holding, kolejne 10 proc. ma GNB).

Banki do łączenia

Na początku sierpnia Idea Bank poinformował, że zawarł z Getin Noble Bankiem umowę w sprawie współpracy przy analizie i przygotowaniu ewentualnego połączenia banków. Wcześniej, 17 lipca, bank otrzymał od swojego głównego akcjonariusza informację, że z uwagi na postępującą konsolidację polskiego sektora bankowego oraz rosnące wymagania regulacyjne rozważa on opcje konsolidacyjne obejmujące Idea Bank, Getin Noble Bank i inne podmioty znajdujące się w ich grupach kapitałowych.


Wideo komentarz

Powiązane artykuły

REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA