REKLAMA
REKLAMA

Banki

Ratingi frankowych banków pod lupę?

Rosnąca liczba spraw sądowych i większe ryzyko porażek banków mogą skłaniać agencje ratingowe do korygowania ratingów lub ich perspektyw.
Foto: Bloomberg

EuroRating zmienił perspektywę ratingu Getin Noble Banku ze stabilnej na negatywną. Sam rating został utrzymany na poziomie B-, a obniżenie perspektywy związane jest z rosnącym ryzykiem niekorzystnych rozstrzygnięć prawnych w zakresie hipotek walutowych, których GNB ma prawie 10 mld zł (ok. 22 proc. całego portfela kredytowego).

GNB w trudniejszej sytuacji

Czy inne banki frankowe, z Millennium i mBankiem na czele, również mogą oczekiwać podobnych ruchów? – Zgodnie z naszą metodologią banki te od pewnego czasu fundamentalnie, pod względem aktualnej sytuacji finansowej, zasługują na ratingi nieco wyższe niż obecnie przyznane przez EuroRating, bo w odróżnieniu od innych agencji powstrzymywaliśmy się z podwyżkami ocen tych banków właśnie z uwagi na istniejące ryzyka prawne dotyczące hipotek frankowych, bo ryzyko ekonomiczne związane z samą jakością tych kredytów jest niewielkie – mówi Mirosław Bajda, prezes EuroRatingu.

Artykuł dostępny tylko dla e-prenumeratorów "Parkietu"
Oferta specjalna: Odbierz 50% rabatu na dostęp do parkiet.com
    Odbierz 50% rabatu na dostęp do parkiet.com
  • nie zawiera wydania elektronicznego „Parkietu” i dodatków dla prenumeratorów.
  • nie zawiera: Aplikacji na smartfon i tablet
Kup teraz

Powiązane artykuły

REKLAMA
REKLAMA

© Licencja na publikację

© ℗ Wszystkie prawa zastrzeżone
Źródło: PARKIET

×

Żadna część jak i całość utworów zawartych w dzienniku nie może być powielana i rozpowszechniana lub dalej rozpowszechniana w jakiejkolwiek formie i w jakikolwiek sposób (w tym także elektroniczny lub mechaniczny lub inny albo na wszelkich polach eksploatacji) włącznie z kopiowaniem, szeroko pojętę digitalizację, fotokopiowaniem lub kopiowaniem, w tym także zamieszczaniem w Internecie - bez pisemnej zgody Gremi Media SA. Jakiekolwiek użycie lub wykorzystanie utworów w całości lub w części bez zgody Gremi Media SA lub autorów z naruszeniem prawa jest zabronione pod groźbą kary i może być ścigane prawnie.

Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami "Regulaminu korzystania z artykułów prasowych" [Poprzednia wersja obowiązująca do 30.01.2017]. Formularz zamówienia można pobrać na stronie www.rp.pl/licencja.


REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA