REKLAMA
REKLAMA

Banki

Idea Bank próbuje ciąć koszty finansowania

– Jesteśmy przekonani, że uda nam się w pełni zneutralizować negatywny wpływ obniżek stóp procentowych na wynik odsetkowy banku w najbliższych kwartałach – mówi Jerzy Pruski, prezes Idea Banku.

Jerzy Pruski, prezes Idea Banku

Foto: materiały prasowe

W I kwartale wynik odsetkowy wyniósł 134 mln zł i był o 25 proc. wyższy niż rok wcześniej za sprawą cięcia kosztów finansowania. Średni koszt wyniósł na koniec marca 1,91 proc. (czyli nieco więcej niż ówczesny WIBOR w okolicach 1,7 proc.) wobec 2,66 proc. rok wcześniej. Zdaniem zarządu koszt finansowania może być w okolicach nowego poziomu stawki WIBOR (0,7 proc.). Koszty działania spadły o 30 proc., do 76 mln zł. Zarząd liczy na dalsze oszczędności wynikające z planu docelowego przesunięcia części pracowników do pracy zdalnej. Bank zdecydował, że 40 proc. wszystkich pracowników będzie już po pandemii działać w zmiennym trybie pracy zdalnej (częściowo z biura, częściowo zdalnie). Zmniejszenie liczby pracowników w biurach pozwoli na dodatkowe oszczędności nieprzewidziane wcześniej w planie restrukturyzacji (ma on przynieść ok. 100 mln zł oszczędności rocznie, m.in. dzięki transformacji sieci oddziałów i ograniczeniu zatrudnienia o 40 proc.). – Pierwsze analizy, które prowadzimy, wskazują, że efektywność pracy zdalnej na pewno nie spadła. W wielu obszarach są dowody, że wzrosła – mówi Pruski.

Idea Bank miał w I kwartale 2 mln zł zysku w porównaniu z 83 mln zł straty rok temu. Wynik został obciążony efektami pandemii kwotą około 20 mln zł, z czego 10 mln zł przypadło na modelową rezerwę na kredyty, pozostała część to skutek zmiany wyceny lokat strukturyzowanych. Bank jednak nadal nie spełnia wymogów kapitałowych, ma zaledwie 152 mln zł kapitałów własnych, współczynnik Tier1 to zaledwie 0,06 proc., o 8,44 pkt proc. poniżej wymogów.

Artykuł dostępny tylko dla e-prenumeratorów "Parkietu"
Oferta specjalna: Odbierz 50% rabatu na dostęp do parkiet.com
    Odbierz 50% rabatu na dostęp do parkiet.com
  • nie zawiera wydania elektronicznego „Parkietu” i dodatków dla prenumeratorów.
  • nie zawiera: Aplikacji na smartfon i tablet
Kup teraz

Powiązane artykuły

REKLAMA
REKLAMA

© Licencja na publikację

© ℗ Wszystkie prawa zastrzeżone
Źródło: PARKIET

×

Żadna część jak i całość utworów zawartych w dzienniku nie może być powielana i rozpowszechniana lub dalej rozpowszechniana w jakiejkolwiek formie i w jakikolwiek sposób (w tym także elektroniczny lub mechaniczny lub inny albo na wszelkich polach eksploatacji) włącznie z kopiowaniem, szeroko pojętę digitalizację, fotokopiowaniem lub kopiowaniem, w tym także zamieszczaniem w Internecie - bez pisemnej zgody Gremi Media SA. Jakiekolwiek użycie lub wykorzystanie utworów w całości lub w części bez zgody Gremi Media SA lub autorów z naruszeniem prawa jest zabronione pod groźbą kary i może być ścigane prawnie.

Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami "Regulaminu korzystania z artykułów prasowych" [Poprzednia wersja obowiązująca do 30.01.2017]. Formularz zamówienia można pobrać na stronie www.rp.pl/licencja.


REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA