Banki

Alior Bank: Zysk przekroczy prognozy rynku

Średnia prognoz rynkowych wyniku netto Alior Banku, opracowana na podstawie trzech najnowszych raportów i wynosząca 360 mln zł, jest zdaniem zarządu banku zbyt niska. – Na pewno uda nam się w tym roku wypracować wyższy zysk – mówi Wojciech Sobieraj, prezes Aliora.

– Dywidenda w 2020 r. jest możliwa, w 2021 r. bardzo prawdopodobna – mówi Wojciech Sobieraj, prezes Aliora.

Foto: Archiwum

W 2016 r. zysk banku wyniósł 618 mln zł, czyli urósł o równe 100 proc. To jednak w dużej mierze zasługa odnotowania 508 mln zł zysku z okazji nabycia wydzielonej części Banku BPH (goodwill). Jednocześnie bank zaksięgował rezerwę restrukturyzacyjną 268 mln zł. Po oczyszczeniu wyników Aliora ze zdarzeń jednorazowych zysk netto urósł o 17 proc., do 360 mln zł, a po korekcie o podatek od aktywów (który zdarzeniem jednorazowym nie jest) zysk urósłby o 57 proc., do 485 mln zł. To głównie zasługa wzrostu o 22 proc., czyli 6,9 mld zł, portfela kredytów (marża odsetkowa netto lekko się skurczyła).

Foto: GG Parkiet

Celem na ten rok jest utrzymanie marży odsetkowej na poziomie 4,5 proc. lub jej lekka poprawa. – Na pewno nie będziemy konkurowali cenowo w kredytach hipotecznych czy korporacyjnych. Jesteśmy bardzo zadowoleni z tego, że udział nisko oprocentowanych depozytów na rachunkach bieżących w całości depozytów wzrósł do ponad 50 proc. z 37 proc. rok wcześniej. To zmniejsza nasze koszty finansowania i zwiększa marżę. Oferując lepszą bankowość internetową i mobilną, będziemy mogli utrzymać koszty finansowania na niskim poziomie – zapowiada prezes. Konsolidowanie i restrukturyzacja BPH powinny wspomóc poprawę marży.

Artykuł dostępny tylko dla e-prenumeratorów "Parkietu"
Oferta promocyjna: dostęp do treści parkiet.com już od 9,90 zł za pierwszy miesiąc!

    Uzyskaj pełen dostęp do ekskluzywnych materiałów publikowanych wyłącznie na parkiet.com: opinii, komentarzy i analiz.

    Dostęp do treści parkiet.com - pakiet podstawowy nie zawiera wydania elektronicznego „Parkietu”, archiwum tekstów, aplikacji mobilnej, dodatków dla prenumeratorów.

Kup teraz

Powiązane artykuły

© Licencja na publikację

© ℗ Wszystkie prawa zastrzeżone
Źródło: PARKIET

×

Żadna część jak i całość utworów zawartych w dzienniku nie może być powielana i rozpowszechniana lub dalej rozpowszechniana w jakiejkolwiek formie i w jakikolwiek sposób (w tym także elektroniczny lub mechaniczny lub inny albo na wszelkich polach eksploatacji) włącznie z kopiowaniem, szeroko pojętę digitalizację, fotokopiowaniem lub kopiowaniem, w tym także zamieszczaniem w Internecie - bez pisemnej zgody Gremi Media SA. Jakiekolwiek użycie lub wykorzystanie utworów w całości lub w części bez zgody Gremi Media SA lub autorów z naruszeniem prawa jest zabronione pod groźbą kary i może być ścigane prawnie.

Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami "Regulaminu korzystania z artykułów prasowych" [Poprzednia wersja obowiązująca do 30.01.2017]. Formularz zamówienia można pobrać na stronie www.rp.pl/licencja.


REKLAMA: automatycznie wyświetlimy artykuł za 15 sekund.