Banki

Wyższa wycena Idea Banku

Cena docelowa akcji Idea Banku została wyraźnie podniesiona i jest znacznie wyższa od obecnego kursu na GPW. Zdaniem analityków bank jest niesłusznie ignorowany przez rynek.
Foto: spółka

Analitycy DM BOŚ podnieśli cenę docelową akcji Idea Banku do 33,1 zł z 29,5 zł, podtrzymując rekomendację "kupuj" - wynika z raportu datowanego na 23 lutego. W dniu wydania rekomendacji kurs wynosił 24,26 zł, zaś dzisiaj rano zwyżkuje o 3,2 proc., do 26,4 zł. Jednak przez ostatnie trzy miesiące zyskał „tylko" 12 proc., czyli zachowywał się słabiej niż indeks WIG-banki, który urósł o około 32 proc.

„Podtrzymujemy długoterminową rekomendację fundamentalną >Kupuj<, gdyż naszym zdaniem walory Idea Banku są niedowartościowane. W naszej ocenie Idea Bank zajmuje dogodną pozycję w swojej niszy i po sprzedaży aktywów GetBacku jego struktura biznesowa stała się typowa dla grupy bankowej. Ponadto oczekujemy poprawy na polu zdolności generowania zysków w przyszłości i braku obciążenia problemami dotyczącymi kredytów hipotecznych w walutach obcych, ponieważ bank takich kredytów nie posiada. Naszym zdaniem, jest duża szansa, że Idea Bank dołączy do spółek dywidendowych, co dodaje atrakcyjności jego walorom" – czytamy w raporcie. Podczas wczorajszej konferencji bank zadeklarował, że chce wypłacić w tym roku dywidendę.

Pod względem wyceny akcje Idea Banku oferują dyskonto wobec powszechnych banków – według prognoz na ten rok wskaźnik C/Z to tylko 7,5 zaś wskaźnik C/WK zaledwie 0,7. Analitycy DM BOŚ biorą ponadto pod uwagę realizację scenariusza fuzji w związku z doniesieniami prasy o możliwej sprzedaży akcji przez głównego akcjonariusza, co może mieć pewne zalety, ponieważ Getin Noble potrzebuje kapitału, a restrukturyzacja większego banku może okazać się priorytetem biorąc pod uwagę wielkość kapitału tego banku.

Idea Bank to najnowszy owoc działania ducha przedsiębiorczości w Grupie Getin Holding powołany do aktywności na froncie biznesowym – oferuje usługi dla przedsiębiorców i małych przedsiębiorstw. „Pomimo widocznego zapotrzebowania na finansowanie, segment ten jest zaniedbany przez tradycyjne instytucje finansowe z uwagi na swoją specyfikę. Dzięki temu Idea Bank mógł zająć niszę zapewniając sobie wyższe marże. O atrakcyjności tego segmentu stanowią właśnie wysokie marże i stosunkowo mała konkurencja, jednak nie można zapominać o znacząco wyższym ryzyku działalności kredytowej. Rynek pozostaje nieufny względem walorów Idea Banku świadomy problemów, które pod wpływem aktywów niskiej jakości dotknęły bardziej doświadczone podmioty w grupie Leszka Czarneckiego wcześniej przeżywające okres szybkiego wzrostu. Mając nadzieję, że dawne błędy nie zostaną powtórzone, przyjmujemy bardziej optymistyczne nastawienie do Idea Banku, który w naszej ocenie jest niesłusznie ignorowany przez inwestorów" – czytamy w raporcie.

Powiązane artykuły


REKLAMA: automatycznie wyświetlimy artykuł za 15 sekund.