REKLAMA
Czytaj e-wydanie
REKLAMA

Banki

Revolut nie zwalnia tempa

Firma specjalizująca się w transakcjach wielowalutowych ma w Polsce już 340 tys. klientów a w Europie – 4 mln. Do końca roku podwoi zatrudnienie, do 1500 osób.
Foto: materiały prasowe

Revolut, który powstał w 2015 r., ogłosił, że ma w Europie ponad 4 miliony użytkowników. Firma chce w ciągu najbliższych 5 lat przyciągnąć 100 milionów użytkowników. By dokonać takiego skoku, tworzy lokalne zespoły we wszystkich krajach Europy, gdzie jest już dostępna usługa, buduje zespół ekspercki pozyskujący nowe licencje poza Europą i zwiększa inwestycje w centra usług w Krakowie i Porto (support obsługujący klientów). Fintech planuje do końca roku podwoić zatrudnienie (obecnie zespół liczy 740 osób). To ważny element strategii szybkiej ekspansji fintechu, którą sama firma nazywa "blitzscaling". - Przyspieszamy wzrost w Europie i zdobywamy skalę, dzięki której dziesiątki milionów Europejczyków uzyskają większą kontrolę nad swoimi finansami. Podczas gdy nasi menedżerowie ds. ekspansji pracują nad udostępnieniem usługi poza Europą, na Starym Kontynencie budujemy mechanizm wzrostu na poziomie państw i miast, gdzie usługa jest już łatwo dostępna – mówi Nik Storoński, prezes i założyciel Revolut.

Do społeczności użytkowników Revolut dołącza około 10 tys. osób dziennie w Europie i 1 tys. osób dziennie w Polsce (w Europie wskaźnik ten jest o 40 proc. wyższy niż 6 miesięcy temu). W ślad za tymi wzrostami idą inwestycje firmy w obsługę klienta, compliance, bezpieczeństwo oraz dostępność przedstawicieli firmy, zarówno lokalnych biur w poszczególnych krajach jak i menedżerów społeczności na poziomie miast. Wiele spośród nowych miejsc pracy powstanie w Polsce. To kontynuacja inwestycji w centrum usług w Krakowie, gdzie pracuje większość pracowników firmy.

- Polska jest trzecim największym i jednocześnie najszybciej rosnącym rynkiem Revolut w Europie. Otrzymaliśmy dzięki temu, jako pierwsi, możliwość wzmocnienia lokalnego zespołu. Szukamy na Śląsku, we Wrocławiu, Trójmieście i Krakowie menedżerów miast, którzy będą potrafili zadbać o lokalne społeczności użytkowników i dotrzeć do nowych osób, które nie testowały jeszcze naszej usługi. Chcemy znaleźć osoby idealnie pasujące do tej roli. Rozwój zespołu musi podążać za rozwojem liczby użytkowników – dodaje Karol Sadaj, country manager Revolut w Polsce.

W naszym kraju firma ma 340 tys. użytkowników. W 2018 r. zwiększyła liczbę użytkowników w Polsce dziesięciokrotnie, do 300 tys. na koniec grudnia (pierwotnie planowano dojście do 150 tys.). - Revolut zwiększa swoje inwestycje w Polsce. To dla firmy szczególny rynek. Po pierwsze, z uwagi na silną społeczność użytkowników, po drugie, zlokalizowane w Polsce centrum usług. To tu pracuje większość pracowników naszej firmy. Planujemy tworzenie kolejnych miejsc pracy i dalsze inwestycje w Krakowie – dodaje Sadaj.

W Polsce firma poszukuje obecnie marketing menadżera i business development menedżera w Warszawie oraz city community menedżerów w 5 polskich miastach: Krakowie, Wrocławiu, Katowicach, Warszawie i Trójmieście. Revolut stale zwiększa też zatrudnienie w centrum usług w Krakowie. Poszukuje zarówno programistów (5 specjalizacji), inżynierów danych, rekruterów (4 specjalizacje), specjalistów ds. compliance (14 specjalizacji) i supportu (15 specjalizacji). Kraków pozostaje największym biurem Revolut (zatrudnia ponad 400 osób).

Spółka podkreśla też o pracach nad ekspansją poza Europę. Na listach kolejkowych ponad 150 tys. konsumentów czeka na udostępnienie usługi w krajach takich jak Australia, Nowa Zelandia, Singapur, Japonia, Kanada i Stany Zjednoczone. Na liście państw i miast poza Europą gdzie fintech rekrutuje pracowników można, więc znaleźć między innymi Melbourne, Hong-Kong, Tajwan, Tokio, New Delhi, Sao Paulo, Nowy Jork czy Toronto. Z kolei wiele rekrutacji w europejskich miastach koordynują w tej chwili zespoły w Budapeszcie i Warszawie.

Powiązane artykuły

REKLAMA
REKLAMA

REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA