Banki

Bank Handlowy informuje o dywidendzie

Nie będzie w tym roku dodatkowej wypłaty dla akcjonariuszy z niepodzielonych zysków.
Foto: Bloomberg

Citi Handlowy podał dzisiaj, że do 10 września nie otrzymał stanowiska Komisji Nadzoru Finansowego zezwalającego na wypłatę dywidendy z niepodzielonego zysku za 2019 r. To oznacza, że nie spełnił się warunek niezbędny do wypłaty tego kapitału w tym roku. Informacja ta nie jest zaskoczeniem, bo KNF sygnalizowała, że na razie nie zgodzi się na wypłatę przez kredytodawców niepodzielonych zysków.

W czerwcu akcjonariusze Banku Handlowego wydali formalną zgodę na wypłatę w tym roku - oprócz „regularnej” dywidendy z zysku za 2020 r. – także pieniędzy z niepodzielonego do tej pory zysku za 2019 r. Chodzi o prawie 480 mln zł, których Handlowy, podobnie jak wszystkie banki w Polsce, nie mógł w 2020 r. wypłacić ze względu decyzję KNF zalecającą wstrzymanie dystrybucji kapitału z powodu pandemii. Poza tym bank ten ma jeszcze część zysku z 2018 r., więc jego łączne niepodzielone zarobki to nieco ponad 640 mln zł, co stanowi 10,3 proc. jego obecnej kapitalizacji.

KNF oceniła, że w przypadku regularnej dywidendy z zysku za 2020 r. Handlowy spełnia warunki niezbędne do wypłaty całej zarobionej w tym okresie kwoty. To oznacza, że do akcjonariuszy trafi blisko 157 mln zł. Daje to 1,2 zł na akcję i przy obecnym kursie (47 zł) daje 2,6 proc. stopy dywidendy. Termin ustalenia prawa do dywidendy to 15 września (należy pamiętać o dwudniowym okresie rozliczeniowym, więc najpóźniej akcje należy kupić 13 września), a jej wypłata nastąpi 22 września.

Powiązane artykuły


REKLAMA: automatycznie wyświetlimy artykuł za 15 sekund.