#WykresDnia: FAANG nad przepaścią?

Jeśli historia lubi się powtarzać, to obecnie inwestorzy powinni unikać akcji technologicznych gigantów. Rodzi się jednak pytanie – czy można porównać bańkę internetową dotcomów do sytuacji największych firm technologicznych mających globalny zasięg?

Publikacja: 21.11.2018 10:42

#WykresDnia: FAANG nad przepaścią?

Foto: AFP

Holger Zschaepitz z „Die Welt" zaprezentował wykresy spółek technologicznych z amerykańskiego rynku akcji – przedstawił ich kapitalizację jako procent kapitalizacji całego rynku. Dziennikarz porównał „dwie giełdowe epoki".

Foto: parkiet.com

Pierwszą „epoką" jest słynna bańka internetowa (tzw. dotcomów), która powstała w wyniku wielkiego entuzjazmu inwestorów nabywających akcje spółek związanych – mocniej lub luźniej – z branżą internetową. Działo się to w latach 1995–2001. Notowania większości spółek internetowych rosły jak na drożdżach i na koniec wiele z nich było skrajnie przewartościowanych. Inwestorzy wierzyli, że firmy internetowe to przyszłość gospodarki i takie przedsiębiorstwa szybko będą generować duże zyski. Jak w przypadku każdej bańki, doszło do gwałtownego załamania. Ten okres uznaje się za jeden z najsłynniejszych w historii rynku kapitałowego – został wielokrotnie opisany przez publicystów i przeanalizowany przez naukowców.

Drugi porównywany przez dziennikarza wykres dotyczy obecnych czasów. Chodzi o grupę spółek określanych jako FAANG, czyli Facebook, Apple, Amazon, Netflix oraz Google – dziś Alphabet. Te pięć spółek przez ostatnie lata było faworytami globalnych inwestorów. Jak widzimy, na wykresie, firmy FAANG znajdowały się od 2006 r. w nieustannym trendzie wzrostowym. Inwestorzy przez lata doceniali rozwój tych spółek i ich coraz większą rolę we współczesnych społeczeństwach.

Akcje FAANG teraz są wyprzedawane. Każdy z tych gigantów technologicznych jest o ponad 20 proc. tańszy w porównaniu z tegorocznymi szczytami. Ale może najgorsze dopiero przed nimi? Przecież wykres FAANG jest bliźniaczo podobny do tego przedstawiającego bańkę internetową (przed największym załamaniem). I to zaczyna niepokoić, zarówno inwestorów, jak i dziennikarzy.

SAŁ

Analizy rynkowe
Giełdowe rekiny są coraz grubsze. Założyciel Dino odskoczył całej reszcie
Materiał Promocyjny
Tech trendy to zmiana rynku pracy
Analizy rynkowe
Polski rynek wciąż zyskuje bez euforii wśród inwestorów
Analizy rynkowe
Lokomotywy z indeksu mWIG40 dały zarobić
Analizy rynkowe
Ewolucja protekcjonizmu od Obamy do Trumpa 2.0
Materiał Promocyjny
Lenovo i Motorola dalej rosną na polskim rynku
Analizy rynkowe
Czy Trump chce wyrzucić Powella, czy tylko gra na osłabienie dolara?
Analizy rynkowe
Czy należy robić odwrotnie niż radzi Jim Cramer?