Analizy

#WykresDnia: Apple poniżej prognoz

Kurs Apple spadał w czwartek po tym, jak spółka po raz pierwszy od 2016 roku nie przekroczyła oczekiwań dotyczących wyników.
Foto: AFP
Foto: parkiet.com

Przychody Apple były niższe od oczekiwań na Wall Street w czwartym kwartale fiskalnym w czwartek, co prezes Apple Tim Cook przypisał większym niż oczekiwano ograniczeniom podaży iPhone'ów, iPadów i komputerów Mac. Ale według danych Refinitiv, w tym kwartale po raz pierwszy od kwietnia 2016 r. Apple nie zdołało pobić szacunków dotyczących przychodów.

– Mieliśmy bardzo dobre wyniki pomimo większych niż oczekiwano ograniczeń podaży, które szacujemy na około 6 miliardów dolarów – powiedział Cook Joshowi Liptonowi z CNBC. – Ograniczenia dostaw były spowodowane niedoborami chipów w całej branży, o których wiele się mówi, oraz zakłóceniami produkcji związanymi z COVID w Azji Południowo-Wschodniej – dodał.

Jednak całkowite przychody Apple były wyższe o 29 proc., a każda z jego kategorii produktów rosła w ujęciu rocznym. Sprzedaż iPhone'ów wzrosła o 47 proc. rok do roku, ale nadal była poniżej szacunków Wall Street.

Apple nie przedstawił oficjalnych prognoz od początku pandemii, ale Cook powiedział, że Apple spodziewa się „solidnego wzrostu przychodów rok do roku" w kwartale grudniowym pomimo faktu, że Apple będzie musiało zmierzyć się z gorszymi ograniczeniami podaży, wyższymi niż 6 miliardów dolarów od przychodów w III kwartale. Mimo to Apple twierdzi, że IV kwartał będzie największym pod względem przychodów w historii firmy.

Dyrektor finansowy Apple Luca Maestri powiedział w rozmowie telefonicznej z analitykami, że sprzedaż iPadów spadnie rok do roku w grudniu z powodu ograniczeń podaży, podczas gdy inne kategorie produktów będą rosły.

– Czyli zakończyliśmy mniej więcej miesiąc kwartału. Zakłócenia produkcyjne związane z Covid uległy znacznemu zmniejszeniu. Ale niedobory chipów utrzymują się – powiedział Cook. Dodał, że problemy z dostawami dotyczą chipów na „starszych węzłach" lub starszych chipów, a nie zaawansowanych technologicznie procesorów w sercu urządzeń Apple.

Przewidywany wzrost sprzedaży rok do roku sugeruje, że Apple widzi znacznie większy popyt na swoje nowe modele iPhone'a 13 niż jest w stanie dostarczyć. Czwarty kwartał Apple obejmował tylko kilka dni sprzedaży iPhone'a 13, która zakończyła się 25 września.

Apple jest obecnie w trakcie ogromnego wzrostu, ponieważ sprzedaż iPhone'ów, iPadów i komputerów Mac eksplodowała podczas pandemii. Roczne przychody Apple za rok podatkowy 2021 wzrosły o 33 proc. od 2020 roku, do 366 miliardów dolarów.

Największy wzrost w kategoriach produktów Apple, poza iPhone'ami, nastąpił w działalności usługowej, która obejmuje sprzedaż w App Store, subskrypcje muzyki i wideo, reklamy, rozszerzone gwarancje i licencje. Usługi Apple rosły o 26 proc. rocznie, co według Cooka było większe niż oczekiwała firma.

Cook powiedział, że Apple ma 745 milionów płatnych subskrypcji, które obejmują nie tylko usługi własne, takie jak Apple Music, ale także subskrypcje w Apple App Store. – To wzrost o 160 milionów rok do roku, czyli pięciokrotnie więcej w ciągu pięciu lat. Więc to był cykl wzrostowy – stwierdził.

Komputery Mac Apple'a nie rosły mocno, zwiększając się tylko o 1,6 proc. rocznie, ale kwartał nie obejmował sprzedaży nowych modeli MacBooka Pro, które zostały zapowiedziane w październiku. iPady wzrosły o 21 proc. rok do roku, chociaż ich podaż była ograniczona. Kategoria "Inne produkty", która obejmuje modele Apple Watch i AirPods, wzrosła o 11 proc. bez nowych produktów, które pojawiły się w sprzedaży w październiku.

Powiązane artykuły


REKLAMA: automatycznie wyświetlimy artykuł za 15 sekund.