Analizy

Spółki giełdowe. Wynikowe nadzieje III kwartału

Analitycy podpowiadają, które spółki mogą pozytywnie zaskoczyć inwestorów przy okazji publikacji raportów finansowych za III kwartał.
Foto: Bloomberg

Sezon raportów za III kwartał już wystartował, ale prawdziwy wysyp sprawozdań dopiero przed nami. Z pomocą analityków sprawdziliśmy, które spółki nie powinny mieć problemów z poprawą rezultatów sprzed roku, mogąc się nawet pokusić o sprawienie pozytywnej niespodzianki. – Generalnie III kwartał był bardzo zróżnicowany, jeśli chodzi o dynamikę wyników. Spółki, które były w stanie przełożyć wzrost kosztów na klientów, mogły poprawić zyski dzięki mocnemu popytowi w gospodarce. Z drugiej strony było wiele firm, które nie radziły sobie z marżami, co jest niepokojące, bo przy wyższej bazie kosztowej spółki te mogą mieć spore problemy, kiedy nadejdzie spowolnienie – zwraca uwagę Dominik Niszcz, analityk Raiffeisen Brokers.

Otoczenie wsparciem dla wyników

Oczekiwania brokerów odnośnie do tego sezonu wynikowego są umiarkowanie optymistyczne. Wśród dużych spółek, poza kilkoma wyjątkami, może być trudno o pozytywne zaskoczenia. Pomijając sektor bankowy (prognozy przedstawiliśmy w czwartkowym „Parkiecie"), III kwartał br. do udanych zaliczyć może PGNiG, któremu sprzyjały wyższe ceny ropy naftowej i gazu. – Korzystne otoczenie makroekonomiczne w III kwartale 2018 r. powinno się przełożyć na lepsze wyniki z działalności wydobywczej, a w konsekwencji na rezultat finansowy grupy rok do roku – oczekuje Michał Krajczewski, analityk BM BGŻ BNP Paribas.

Problemów z poprawą ubiegłorocznych rezultatów nie powinny mieć spółki z branży IT. – Oczekujemy dobrych wyników w Asseco Poland dzięki poprawie sytuacji w segmentach bankowości oraz administracji. Podobnie jak w II kwartale banki wydają więcej na dostosowanie się do nowych regulacji, co wymusza zmiany w systemach IT. Zakładam, że wpłynie to pozytywnie zarówno na wyniki segmentu polskiego, jak i Asseco International – uważa Niszcz. Jednocześnie w sektorze publicznym nadeszło długo oczekiwane ożywienie. – Oprócz istotnej poprawy w kontraktach dla służby zdrowia widzimy też więcej średniej wielkości zleceń dla administracji centralnej – dodaje ekspert.

Beneficjentem ożywienia w branży jest też Comarch, gdzie spodziewana jest efektowna poprawa wyników operacyjnych. – Jest to efekt głównie niskiej bazy z zeszłego roku oraz realizacji drugiej części kontraktu dla Ministerstwa Sprawiedliwości, który także był już widoczny w wynikach poprzedniego kwartału – wyjaśnia Konrad Księżopolski, szef analityków Haitong Banku.

Dobra koniunktura na rynku reklamy pozytywnie przełoży się na rezultaty Wirtualnej Polski. – Spodziewam się wyraźnej poprawy wyników spółki, wspieranych przez dobrą sytuację na rynku reklamy internetowej oraz cały czas wysokich dynamik wzrostu na rynku e-commerce – argumentuje ekspert.

Oczekiwana poprawa

Z przewidywań analityków wynika, że III kwartał był udany dla spółek nastawionych na konsumenta. Pozytywny efekt powinien być wyraźnie widoczny w Dino, które mocno inwestowało w sieć sprzedaży. – Spółka kontynuuje dynamiczny rozwój sieci sklepów, co w połączeniu z pozytywnym otoczeniem makro powinno się przełożyć na wzrost sprzedaży, jak i EBITDA o ok. 30 proc. rok do roku – szacują analitycy DM BDM.

Poprawa rezultatów spodziewana jest też w Eurocashu. – Oczekujemy dwucyfrowej poprawy wyników z uwagi na udaną restrukturyzację części hurtowej, realizowany program oszczędności, a także korzystną pogodę (większy popyt na napoje). Ponadto Eurocash zapowiadał ograniczenie strat w segmencie nowych projektów, gdzie z powodzeniem rozwijany jest program „Fresh" , czyli dostawy świeżych towarów do sklepów spółki. In plus działać będzie także integracja i finalizowanie procesu rebrandingu przejętych sklepów Eko – przekonuje Krajczewski.

Nieco trudniej pokazać korzystne rezultaty może być spółkom handlującym odzieżą i obuwiem. Istotny wpływ na ich wyniki miał słaby pod względem sprzedaży sierpień, choć i w tej branży są firmy, z których można liczyć na pozytywne wiadomości. – Spośród dużych firm odzieżowych lepsze rezultaty powinno pokazać LPP (spółka zaprezentowała już szacunkowe wyniki), jednak zwracamy uwagę na pogorszenie sprzedaży porównywalnej i umocnienie dolara, które może negatywnie rzutować na perspektywy przyszłych okresów – oczekują eksperci DM BDM.

Efekt podwyżek cen

Foto: GG Parkiet

Bardzo zróżnicowane wyniki zaprezentować powinny spółki przemysłowe, które w dalszym ciągu zmagały się z presją na wzrost kosztów. Z drugiej strony coraz więcej firm z sektora z mniej lub bardziej pozytywnym skutkiem przerzuca wzrost kosztów na klientów, wprowadzając podwyżki cen swoich produktów. – W III kwartale spółki przemysłowe powinny kontynuować odbicie wyników zapoczątkowane w poprzednim kwartale. Oczekujemy, że 65 proc. analizowanych firm poprawi się rok do roku. Największych pozytywnych zaskoczeń upatrywalibyśmy w takich spółkach, jak Amica, Cognor, Famur, Forte czy Pozbud – wskazuje Jakub Szkopek, analityk DM mBanku.

Eksperci DM BDM widzą też szansę na niespodziankę w raporcie Pfleiderera. – Oczekujemy kontynuacji pozytywnego trendu wynikowego. Spółka, jako jedna z nielicznych w przemyśle, jest w stanie z nawiązką przerzucać rosnące koszty surowcowe na klientów przy niskiej bazie – argumentują.

Z prognoz brokera wynika, że kolejny udany kwartał ma za sobą Śnieżka. – Zakładamy, że w III kwartale podtrzymany zostanie trend poprawy wyników rok do roku. Nie liczymy aż na tak duże zwyżki jak w poprzednim kwartale, ale spodziewamy się dalszego wzrostu sprzedaży (sprzyjający rynek, konsolidacja wyników Rafilu) oraz wyższej marży brutto ze sprzedaży (podwyżki cen farb, które weszły z życie w I połowie roku, oraz ustabilizowanie cen bieli tytanowej) – wskazują eksperci DM BDM.

Optymistycznych wieści inwestorzy mogą wyczekiwać z PKP Cargo, które powinno pokazać mocny wzrost rezultatów przede wszystkim dzięki wyższym cenom przewozu oraz w związku z ciągle rosnącym wolumenem. – Na polskim rynku grupa przewiozła 2 proc. więcej towarów niż rok temu i 4 proc. więcej niż w II kwartale tego roku, natomiast skokowy wzrost stawek przewozowych przekłada się bezpośrednio na przychody i zyski. Bazując na rocznej prognozie PKP Cargo, może poprawić wyniki w II połowie roku o kilkadziesiąt procent, zależnie od linii rachunku zysków i strat. Co istotne, wyższe koszty energii zakontraktowane na przyszły rok nie wpłyną jeszcze negatywnie na wynik najbliższego kwartału – oczekuje Niszcz.

Sebastian Trojanowski zarządzający portfelami, DM TMS Brokers

W mojej ocenie wyniki za III kwartał nie przyniosą przełomu, koniunktura wewnętrzna ulegała stopniowemu schładzaniu (indeks PMI – spadek o niemal 4 pkt w ciągu jednego kwartału), podobnie jak otoczenie zewnętrzne, zwłaszcza w niemieckiej gospodarce. Presja kosztów jest wciąż widoczna w wielu spółkach i, mimo dalszej poprawy przychodów, w wielu małych i średnich firmach będzie widać dalszą erozję marży EBITDA. Najmocniej będzie to odczuwalne w branży chemicznej oraz energetycznej. Stabilnej poprawy wyników spodziewam się przede wszystkim w branżach nastawionych na konsumpcję, tj. handlu detalicznym, deweloperskiej i w części spółek przemysłowych, mniej związanych z branżami mającymi ostatnio spore problemy, jak np. motoryzacyjna czy też budowlana. Pozytywnie mogą się wyróżnić niektóre spółki IT. Podsumowując, spodziewam się słabego sezonu wynikowego, lecz część spółek ma już za sobą dłuższy okres słabych wyników i rynek to w znacznym stopniu wycenia. Tym samym nie pozostaje nic innego, jak skupiać się na uważnej selekcji, gdyż przesłanek do „hurtowego" kupowania polskich spółek obecnie jest niewiele. JIM

Emil Łobodziński doradca inwestycyjny, DM PKO BP

Trzeci kwartał 2018 r. nie był specjalnie sprzyjającym okresem dla polskich spółek. Z jednej strony cały czas widać było efekty wyższych kosztów pracy i surowców przy jednocześnie ograniczonej zdolności do podwyższania cen. Z drugiej strony niektóre dane makro wskazują na pogorszenie sytuacji, dotyczy to zwłaszcza przemysłu. Osłabienie tempa wzrostu w Niemczech jako głównym kraju eksportowym dla Polski również nie pomaga. W związku z powyższym nie oczekujemy rewelacji w wynikach. Relatywnie dobrze powinny wypaść banki (wzrost wolumenów i wyniku odsetkowego). W pozostałych branżach rezultaty będą mieszane. Relatywnie słabe wyniki będą np. w handlu detalicznym (niesprzyjająca pogoda, konkurencja segmentu online, słabsze dane dotyczące sprzedaży detalicznej), rafineriach (słabsze marże przerobowe, ale wysokie na wydobyciu) oraz branży wydobywczej (słabsze wolumeny, wysokie koszty). Branża deweloperska pokaże spadek sprzedanych lokali, ale marże powinny pozostać wysokie. JIM

Powiązane artykuły


REKLAMA: automatycznie wyświetlimy artykuł za 15 sekund.