#WykresDnia: Złoto na szczytach

Złoto znalazło się na najwyższym poziomie od ponad czterech miesięcy w związku z rentownością obligacji i osłabieniem dolara. Inwestorzy lekceważą obawy związane ze zmniejszeniem QE przez Fed.

Publikacja: 21.05.2021 09:40

#WykresDnia: Złoto na szczytach

Foto: Adobestock

parkiet.com

Złoto osiągnęło trzeci z rzędu tygodniowy wzrost, gdy dolar się osłabił, rentowności obligacji skarbowych wahały się, a inwestorzy rozważali oznaki inflacji i ożywienia gospodarczego. Przeważnie zlekceważyli obawy dotyczące środowego protokołu Rezerwy Federalnej, który pokazał, że niektórzy decydenci są otwarci na rozmowę o ograniczaniu zakupów obligacji, skupiając się zamiast tego na akomodacyjnym stanowisku amerykańskiego banku centralnego. W międzyczasie liczba wniosków o stanowe ubezpieczenie od bezrobocia w USA spadła w zeszłym tygodniu do niedawnego minimum pandemicznego, sygnalizując stałą poprawę na rynku pracy w miarę zniesienia pozostałych ograniczeń biznesowych.

Kurs kruszcu jest bliski najwyższego poziomu od ponad czterech miesięcy w obliczu rosnących oczekiwań inflacyjnych i obaw związanych z odrodzeniem się przypadków koronawirusa w niektórych krajach. Notowania funduszy giełdowych zabezpieczonych metalem szlachetnym powróciły do ??trendu wzrostowego.

- Dalsze bodźce są dostrzegane w różnych krajach i to, w świadomości wielu osób, doprowadzi do wzrostu inflacji - powiedział Brian Lan, dyrektor zarządzający singapurskiego dealera GoldSilver Central Pte. Dodał, że złoto jest jednym z aktywów, których będą szukać inwestorzy, jeśli spodziewają się inflacji, zwłaszcza w warunkach niskich stóp procentowych.

Notowania spot spadły o 0,2  proc. do 1872,69 USD za uncję w Singapurze. Ceny wzrosły w środę do 1890,13 USD, najwyższego poziomu od 8 stycznia, a w tym tygodniu wzrosły o 1,6 proc. Srebro i pallad spadły, a platyna wzrosła. Indeks Bloomberg Dollar Spot Index był stabilny po spadku o 0,4  proc. w czwartek. Złoto mogło być również wspierane przez ekstremalną zmienność kryptowalut w tym tygodniu.

- Złoto odzyskało swój status bezpiecznej przystani od czasu uderzenia Covid-19, a kryptowaluty, takie jak Bitcoin i Ethereum, były reklamowane jako cyfrowe aktywa „bezpiecznej przystani"- powiedział Lan. - Dobrze im szło, ale niedawny spadek cen wstrząsnął wieloma. Kapitał przepływa tam, gdzie inwestorzy mogą uzyskać wyższe zwroty, a w tej chwili złoto również korzysta na krachu kryptowalut.

Technicznie rzecz biorąc, międzynarodowy handel złotem podlega marginalnym odchyleniom bocznym, mówi doradca inwestycyjny CapitalVia. Nie był w stanie utrzymać się powyżej 1880 USD, podczas gdy w Indiach złoto MCX ma wsparcie na poziomie około 48,300 rupii.

Azjatyckie rynki akcji rosły dziś po odbiciu na giełdach amerykańskich po dobrych danych o zatrudnieniu w USA. Dane opublikowane w czwartek pokazały, że liczba Amerykanów składających nowe wnioski o zasiłek dla bezrobotnych spadła w zeszłym tygodniu poniżej 500 000.

- Na cenę wpływają również obawy dotyczące popytu konsumpcyjnego w związku z zaostrzaniem ograniczeń związanych z wirusami. Również wpływ na cenę złota ma poprawa sytuacj pandemicznej w USA i Europie, co doprowadziło do złagodzenia ograniczeń. Złoto gwałtownie wzrosło w ciągu ostatnich kilku dni, jednak przy braku jakiegokolwiek nowego pozytywnego sygnału z minut FOMC prawdopodobnie nastąpi realizacja zysków - pisze Kotak Securities.

Inwestorów przyciągały również fundusze giełdowe zabezpieczone złotem. Zasoby SPDR Gold Trust, największego na świecie funduszu giełdowego opartego na złocie, wzrosły w czwartek o 0,6  proc. do 1 037,09 ton z 1 031,27 ton w środę.

Analizy rynkowe
Bessa w pełnej okazałości
Gospodarka krajowa
Stopy nie muszą przewyższyć inflacji, żeby ją ograniczyć
Analizy rynkowe
Spadki na giełdach boleśnie uderzają w portfele miliarderów
Analizy rynkowe
Dywidendy nie takie skromne
Analizy rynkowe
NewConnect: Liczba debiutów wyhamowała
Analizy rynkowe
Jesteśmy na półmetku bessy. Oto trzy argumenty