Analizy

19 spółek z nowym szczytem cenowym

Początek tego tygodnia na GPW przyniósł silne zwyżki notowań. Dzięki temu tytułowe podmioty zdołały wyznaczyć co najmniej roczne maksimum notowań. W niektórych przypadkach to rekord wszech czasów.
Foto: Fotorzepa, Radek Pasterski

Tytułowa 19-tka wygląda następująco: Asseco SEE (H), CD Projekt (H), Centrum Nowych Technologii, INC, Ipopema Securities, KRKA, Mercator Medical (H), Mirbud, Mostostal Płock, Mostostal Warszawa, MW Trade, Neuca (H), Polski Bank Komórek Macierzystych, R22 (H), Rubicon Partners, Sanwil, Torpol, Ten Square Games (H) i Unimot. Spółki, przy których nazwach umieściłem "H" w nawiasie wyznaczyły maksimum historyczne. W pozostałych przypadkach mamy do czynienia z najwyższym poziomem od co najmniej roku.

Sprawdziłem też, jak wygląda stopa zwrotu z akcji tej 19-ki od początku tego roku (YTD). We wszystkich przypadkach jest dodatnia i średnio wynosi aż 65,6 proc. Największy dorobek YTD z tej grupy ma Mercator (354 proc.), a najmniejszy PBKM (8,6 proc.).

Co istotne kursy akcje całej 19-ki znajdują się obecnie powyżej średniej kroczącej z 200 sesji, co potwierdza przewagę popytu na tych walorach w szerszym ujęciu czasowym. Nie na wszystkich wykresach trend ma jednak klarowny, wzrostowy przebieg – w połowie przypadków jest to układ boczny, z którego notowania właśnie się wybiły, a w połowie jest to "soczysta hossa". Zerkając na oscylator RSI(14) widać, że część spółek sygnalizuje już lokalne wykupienie. Największe wartości 92 pkt i 86 pkt, oscylator przyjmuje odpowiednio dla Rubiconu i Sanwilu, których kurs akcji opuściły niedawno formację bazy. Poniżej granicy wykupienia (70 pkt) pozostawały w środowy poranek: CD Projekt, INC, KRKA, Mercator i R22.

Na koniec dodam, że z grona branżowych WIGów swoje szczyty poprawiły ostatnio WIG-budownictwo i WIG.GAMES. Pierwszy dotarł dziś rano do 2519 pkt, a więc znalazł się najwyżej od dwóch lat. Drugi natomiast wyznaczył rekord wszech czasów, czyli 29 519,5 pkt.

Powiązane artykuły


REKLAMA: automatycznie wyświetlimy artykuł za 15 sekund.