REKLAMA
Czytaj e-wydanie
REKLAMA

Analizy

#WykresDnia: „Nieszczęśliwe” i „szczęśliwe” gospodarki

Na jednym biegunie jest Wenezuela, na drugim Tajlandia. Poznajmy Bloomberg Misery Index.
Foto: Bloomberg
Foto: pbs.twimg.com

Bloomberg Misery Index powstaje dzięki analizie dwóch zmiennych makroekonomicznych: inflacji oraz stopy bezrobocia. Według analityków Bloomberga właśnie od tych dwóch kwestii zależy gospodarcze szczęście lub nieszczęście (ang. misery) obywateli danego kraju. Tak właśnie badana jest kondycja poszczególnych gospodarek i tworzony jest ranking (prognoza na dany rok) najbardziej „nieszczęśliwych" – lub inaczej: niewydolnych – gospodarek. O The Bloomberg Misery Index przypomniał ostatnio Gold Telegraph.

Od kilku lat niewiele zmienia się w kwestii najbardziej „nieszczęśliwych" gospodarek. Nadal najgorszą z nich ma Wenezuela. Z tą różnicą, że sytuacja w tym południowoamerykańskim kraju stale się pogarsza. Beznadziejną sytuację Wenezuelczyków obrazuje także omawiany wskaźnik i wynik kraju w Bloomberg Misery Index na poziomie 8 000 011,4 pkt. Kolejne w „rankingu nieszczęścia" państwa mają dużo mniejsze wartości punktowe: Argentyna (51,4), RPA (32,3), Turcja (30,2) oraz Grecja (19,2).

Na drugim biegunie, czyli wśród krajów o najmniejszym poziomie gospodarczego nieszczęścia, najlepszy wynik uzyskała Tajlandia (2,1 pkt). Za nią uplasowała się Szwajcaria (3,1).

SAŁ

Powiązane artykuły

REKLAMA
REKLAMA

REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA