Analizy

Nie wszystkie banki będą rosły

Przez trzy lata portfel kredytowy 11 największych obecnie giełdowych banków zwiększył się łącznie o 36 proc., ale to w dużej mierze zasługa przejęć i nie wszystkie instytucje miały apetyt na wzrost.
Foto: Bloomberg

Pomimo zawirowań związanych z wprowadzeniem podatku od aktywów, niepewności politycznej i gospodarczej polski sektor bankowy rozwijał się w 2016 r. w przyzwoitym tempie, choć z uwagi na solidny wzrost gospodarczy apetyty pewnie były większe. Suma bilansowa urosła o prawie 7 proc., do 1,711 bln zł, kredyty o 5 proc., zaś depozyty o ponad 9 proc. (odpowiednio do 1,011 bln zł i 1,028 bln zł). Jednak sytuacja poszczególnych banków oraz tempo zmiany wartości ich bilansu, kredytów i depozytów są bardzo zróżnicowane. Szczególnie jeśli weźmiemy pod uwagę ostatnie trzy lata.

Spore przetasowania

Zdecydowanym liderem w okresie między końcem 2013 r. a końcem 2016 r. pod względem zwiększenia wartości zarówno sumy bilansowej (urosła o 82 mld zł), jak i portfela kredytowego (o prawie 53 mld zł) oraz depozytów (o 54 mld zł) jest PKO BP. Ten zdecydowanie największy bank w Polsce pokazuje, że pomimo dużej już skali jest w stanie nadal szybko rosnąć (widać to było także w ubiegłym roku, kiedy zwiększył wolumen kredytów o 10 mld zł, liczbę rachunków bieżących o 230 tys., zaś liczbę kart o 341 tys.). Trzeba jednak zaznaczyć, że w trzyletnim wzroście bilansu PKO BP duży udział miało przejęcie i konsolidacja od 2014 r. Nordea Banku (miał w 2013 r. 33 mld zł aktywów, 27 mld zł kredytów i blisko 15 mld zł depozytów). Dla porównania, PKO BP obecnie ma ok. 286 mld zł aktywów, 201 mld zł kredytów i 205 mld zł depozytów.

Artykuł dostępny tylko dla e-prenumeratorów "Parkietu"
Oferta promocyjna: dostęp do treści parkiet.com już od 9,90 zł za pierwszy miesiąc!

    Uzyskaj pełen dostęp do ekskluzywnych materiałów publikowanych wyłącznie na parkiet.com: opinii, komentarzy i analiz.

    Dostęp do treści parkiet.com - pakiet podstawowy nie zawiera wydania elektronicznego „Parkietu”, archiwum tekstów, aplikacji mobilnej, dodatków dla prenumeratorów.

Kup teraz

Powiązane artykuły

© Licencja na publikację

© ℗ Wszystkie prawa zastrzeżone
Źródło: PARKIET

×

Żadna część jak i całość utworów zawartych w dzienniku nie może być powielana i rozpowszechniana lub dalej rozpowszechniana w jakiejkolwiek formie i w jakikolwiek sposób (w tym także elektroniczny lub mechaniczny lub inny albo na wszelkich polach eksploatacji) włącznie z kopiowaniem, szeroko pojętę digitalizację, fotokopiowaniem lub kopiowaniem, w tym także zamieszczaniem w Internecie - bez pisemnej zgody Gremi Media SA. Jakiekolwiek użycie lub wykorzystanie utworów w całości lub w części bez zgody Gremi Media SA lub autorów z naruszeniem prawa jest zabronione pod groźbą kary i może być ścigane prawnie.

Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami "Regulaminu korzystania z artykułów prasowych" [Poprzednia wersja obowiązująca do 30.01.2017]. Formularz zamówienia można pobrać na stronie www.rp.pl/licencja.


REKLAMA: automatycznie wyświetlimy artykuł za 15 sekund.